Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nadšení fotbalisté přivedli agenty na stopu popravčího Islámského státu

USA

  6:00
PRAHA - „Džihádista John“, popravčí z videí Islámského státu, který mluví londýnským akcentem, má v patách britské agenty. Tajná služba objevila stopu vedoucí od londýnských fotbalistů portugalské národnosti, kteří odešli bojovat do Sýrie. Původně přitom mladí muži přišli do Británie studovat, pracovat a hlavně - hrát fotbal. O případu informoval list The Sunday Times.

Popravčí Islámského státu je možná bývalý londýnský fotbalista Celso Rodrigues da Costa. foto: YouTubeReprofoto

Z východního Londýna odcestovalo do Sýrie za svatou válkou pět nadšených fotbalistů. Tato pětice se, stejně jako další skupiny džihádistů, následně ocitla pod drobnohledem západních služeb. Právě oni totiž mohou agenty dovést až k vrahovi z videí Islámského státu, který je známý jako „džihádista John“.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpravodajské služby začaly osudy jednotlivých členů buňky z londýnské čtvrti Leyton a Walthamstow zkoumat a přišly na důležité spojitosti. V červnu 2014 (39 dní před tím, než se stal americký novinář James Foley prvním popraveným rukojmím) poslal ze Sýrie jeden člen skupiny do twitterového éteru zprávu, která naznačuje, že dopředu věděl o osudu amerického novináře.

Zpráva z twitterového účtu Nero Saraivy, která předpovídá osud popraveného...

Tweet od 28letého Nera Saraivy zněl: „Zpráva pro Ameriku: Islámský stát natáčí nový film. Díky za herce.“ Islámský stát o měsíc později oznámil Foleyho popravu na YouTube ve filmu nazvaném Vzkaz Americe (A Message to America).

Evropské bezpečnostní úřady věří, že by Saraiva a jeho buňka z východního Londýna  mohli být zapleteni do natáčení a šíření záběrů poprav. Britská tajná služba (M15) údajně dokonce už zjistila identitu džihádisty Johna, ale neodhalila jeho jméno.

V zatím posledním videu hrozil John, že zabije dva japonská rukojmí, pokud nebude výkupné 200 milionů dolarů zaplaceno do 72 hodin. V sobotu 24. ledna se objevila nahrávka, která tvrdí, že jeden z rukojmích je po smrti.

Nadějné fotbalové hvězdy

Skupinku tvoří pět imigrantů z Portugalska, kteří v minulém desetiletí přišli do Británie studovat nebo si najít práci. Jak se po příchodu do Británie radikalizovali, není jasné. Je ale známo, že městská část Waltham Forest, v níž žili, je domovem mnoha islámských extremistů. Všichni mají rodinné kořeny v bývalých afrických koloniích Portugalska a někteří vyrůstali v křesťanských domácnostech. Do Londýna přišli odděleně.

Kamarádi žili fotbalem a vypadali jako nadějní hráči. Pravidelně se scházeli sledovat televizní zápasy do portugalské kavárny ve východním Londýně.

Nejmladší člen skupiny je 22letý Fabio Pocas, který se do Londýna přestěhoval z Lisabonu v roce 2012 ve snaze stát se profesionálním fotbalovým hráčem. Předtím studoval na sportovní akademii pro mládež v Lisabonu, která vychovala několik fotbalových superstar (třeba Cristiana Ronalda a Luise Figa).

ČTĚTE TAKÉ:

Merunu nahradila zbraň

V Londýně začal hrát Pocas za amatérskou ligu UK Footbal Finder football club (UKFF FC), které dopomohl k tomu, že se stala šampionem divize. Na jeho onlinovém profilu hráče stojí, že hraje jako Fernando Torres (španělský národní hráč a bývalý útočník Chelsea, pozn. red.), který je jeho hrdinou. „Děsivá vyhlídka pro každou obranu,“ píše.

„Přišel sem, aby hrál fotbal opravdově,“ říká Ewemade Orobator, ředitel fotbalu na UKFF FC. Zhruba v květnu 2013 dostal Pocas nabídku, že když na sobě přes léto zapracuje, dostane se do profesionální ligy. Ale Pocas, který se stal muslimem, nabídku nepřijal a jednoduše „zmizel“.

Později se objevil v Sýrii, kde byl aktivní na sociálních médiích: nahrával obrázky, jak se ohání zbraněmi a vlajkou Islámského státu.

Kulturní „genocida“ Islámskému státu slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji...
„Říkají ti: obětuj se po našem boku, budeš bránit spravedlivou věc. Ve...
Manželka a sestra Maáze Kasásby oplakávají jeho osud.
„Jsem Kendži.“ Demonstrace na podporu Kendžiho Gota před sídlem japonské vlády...

Nyní Pocas pod jménem Abdurahman Al Andalus žije ve městě Manbij společně s džihádským teenagerem z Holandska. V jedné facebookové zprávě napsal: “Svatá válka je jediné řešení lidskosti“.

Minulý víkend vyjádřil bývalý Pocasův fotbalový manažer obavu o jeho osud. „Doufám, že je stále naživu,“ řekl Orobator, kdyby se podle něj Pocas dostal do vyšší ligy, teď by ve sváté válce nebyl. „Je to neuvěřitelné,“ říká.

„Fotbalista, který opustil vše pro džihád“

Další dva ze skupinky, 31letý Edgar a 28letý Celso Rodrigues da Costa, jsou bratři, kteří se zapsali na University of East London (UEL) ve Stratfordu. Byli ale vyhozeni, protože nedokázali pravidelně navštěvovat přednášky.

Celso Rodrigues da Costa se chtěl dostat do Arsenalu, ale nevybrali ho. V dubnu minulého roku se objevil v propagandistickém videu ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii). Se samopalem v ruce stojí na březích řeky Eufrat, spílá západní společnosti a odsuzuje školní učitelé coby „drogové dealery a pedofily“.

S odkazem na jeho muslimský pseudonym oslavuje průvodní zpráva na Twitteru da Costu jako „bratra Abu Isa  Andaluzi, bývalý fotbalový hráč (Arsenal of London), který opustil vše pro džihád“.

PSALI JSME:

Celso zřejmě následoval svého staršího bratra Edgara do Sýrie na konci roku 2012. Starší sourozenec, který před příchodem do Londýna studoval v Portugalsku management a účetnictví, údajně vede skupinu zahraničních bojovníků v západní provincii Allepa.

Inženýr Saraiva

Saraiva pobýval v Británii pravděpodobně nejdéle, objevuje se totiž na seznamu voličů už v roce 2003. Také se předpokládá, že je prvním členem buňky, který se vypravil do Sýrie v létě 2012, a opustil tak jednopokojový městský byt ve čtvrti Walthamstow, kde žil poslední tři roky.

V Británii zanechal svého pětiletého syna a postupně se propracoval do řad Islámského státu. Starý facebookový profil uváděl, že v roce 2011 ukončil studium na UEL s titulem inženýra a později pracoval v plynovém odvětví pro stavební firmu.

K TÉMATU:

Bývalá partnerka Saraivy, která nechtěla být jmenována, si nevybavuje, že by se zapsal do britských přednášek. Uvedla, že se rozešli před více než 4 lety, pár měsíců po narození jejich syna. „Od té doby nezaplatil na dítě ani penny,“ dodala.

Minulý rok bylo jméno Saraivy spojováno s údajným teroristickým spiknutím ve východní Africe zahrnující somálské islamistické milice Šabáb, hlásící se k mezinárodní teroristické síti al-Kádia. Na twitteru podporoval Abu Hamzu, radikálního duchovního z mešity ve Finsburském parku v Londýně, který si ve Spojených státech odpykává doživotní trest za terorismus.

Katolík džihádistou

Pátý člen buňky byl známý jen jako „Sandro“. 36letý bývalý katolík je údajně posledním z kamarádů, který zamířil do Sýrie a podle neověřených zpráv byl zabit, zemřel loni v říjnu při leteckém úderu.