25. června 2019 20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nafukovací ‚Baby Trump‘ zdobí demonstrace a je celebritou. Lidé si ho můžou na protesty zapůjčit

„Baby Trump“ se stal symbolem protestů proti americkému prezidentovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Baby Trump“ se stal symbolem protestů proti americkému prezidentovi. | foto: ČTK/AP

New York Nafukovací karikatura prezidenta USA Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, která se poprvé objevila při loňské návštěvě šéfa Bílého domu v Londýně, se stala symbolem odporu proti stylu Trumpova vládnutí. Napsala to v úterý agentura AP. „Baby Trump“ už má několik klonů, stal se z něj světoběžník a pro Trumpovy odpůrce je svéráznou celebritou.

Po loňské premiéře se nafukovací Trump znovu objevil při nedávné státní návštěvě prezidenta ve Spojeném království. Další podobné představení se má konat 4. července na parkové promenádě National Mall v centru Washingtonu při příležitosti Dne nezávislosti, hlavního státního svátku USA.

Figurína se už podle amerických médií objevila na protestních akcích v Los Angeles nebo v Orlandu, k vidění byla na demonstraci na podporu migrantů na hranicích USA s Mexikem nebo před Trumpovým floridským letoviskem Mar-a-Lago. Další produkce jsou hlášeny ze Skotska, Irska, Francie a Argentiny.

„Baby Trump“ se stal symbolem protestů proti americkému prezidentovi.
„Baby Trump“ se stal symbolem protestů proti americkému prezidentovi.

Šest metrů vysoká oranžová figurína zobrazuje prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům. Při letošní návštěvě Londýna organizátoři drželi prezidenta od jeho nafukovací podoby dostatečně daleko, Trump se většinou pohyboval ve vrtulníku, aby se vyhnul protestům.

Půjčovna nafukovacích Trumpů

Jistá firma v americkém New Jersey má na skladu šest nafukovacích Trumpů, které zapůjčuje zájemcům z řad prezidentových odpůrců. Majitel firmy Jim Girvan novinářům řekl, že figuríny koupil díky veřejné sbírce, která vynesla 24 000 dolarů (přes půl milionu korun). Kvůli regulím Federálního úřadu pro letectví (FAA) si musel opatřit speciální ventil, který je odlišný od britského originálu. Zprovoznit prezidentovu karikaturu je pracné a poměrně nákladné: potřebná dávka hélia stojí 1500 dolarů a nafouknout figurínu trvá půl hodiny.

Nafukovací karikaturu prezidenta má i organizace Backbone Campaign na severozápadě USA, která Baby Trumpa půjčuje na proimigrační demonstrace v Kalifornii. Obrázek vzteklého batolete s tváří prezidenta se objevuje na tričkách, samolepkách a hrncích, loni na podzim dokonce zdobil halloweenské kostýmy.

Nafukovací figurínu podle AP zaznamenali i prezidentovi stoupenci, kteří ji označují za důkaz, že projevy odporu proti Trumpovi jsou už „přes čáru“. Panáci zavěšení nad demonstranty prý jen ukazují, že „opozice zešílela“.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?