Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Nahé ženy protestovaly proti potratovému zákonu

Svět

  12:01
MONTEVIDEO - Uruguay se stala druhým latinskoamerickým státem, který povoluje potraty. Příslušný zákon po mnohahodinové bouřlivé debatě poslanci schválili, ale zákonná úprava tohoto problému neuspokojuje docela ani stoupence ani odpůrce tohoto lékařského zákroku.

Hlasování předcházela 14 hodin trvající debata. foto: ČTK

Před parlamentem v Montevideu se sešly nahé ženy s pomalovanými těly, kterým se připravovaný zákon nelíbí. Tvrdí, že poslanci rozhodují o jejich tělech, ale bez nich. Ženám se nezamlouvají podmínky, které zákon stanovuje.

NA FOTOGALERII SE PODÍVEJTE ZDE:

Návrh zákona byl přijat 50 hlasy proti 49.

Návrh zákona vzešel z kompromisu mezi vládnoucí levicovou Širokou frontou a Nezávislou stranou. Povoluje interrupce, pokud budou provedeny v prvních 12 týdnech těhotenství. Pacientka přitom musí dodržet jisté podmínky stanovené zákonem.

Hlasování předcházela 14 hodin trvající debata a nakonec byl návrh přijat 50 hlasy proti 49. Tvůrci zákona se inspirovali zákonnými úpravami v evropských zemích. O zákonu musí ještě hlasovat Senát, nicméně jeho navrhovatelé věří, že zákon bude do konce roku přijat.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon stanoví jako podmínku, že před zákrokem musí ženu informovat nejméně tři profesionálové o zdravotních rizicích tohoto kroku, alternativních možnostech i sociálních programech pomoci v mateřství či v adopci. Žadatelka o interrupci pak musí ještě čekat pět dní, než potvrdí svou vůli ji podstoupit.

V Uruguayi je zatím v platnosti zákon, který může poslat ženu, jež potrat podstoupila, na devět měsíců do vězení. A osobu, která jej provedla, až na dva roky.

V roce 2008 uruguayský parlament vyslovil souhlas s ještě liberálnějším zákonem povolujícím potraty. Avšak tehdejší prezident Tabaré Vázquez jej vetoval. Nynější prezident José Mújica již dal najevo, že jej podepíše.

Montevideo

Montevideo

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat