Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nahrávky z KLDR ukazují, jak děti v dolech nosí pytle s kameny a budují koleje

Svět

  13:29
LONDÝN - Videonahrávky, na nichž jsou zachyceny malé severokorejské děti nucené pracovat v uhelných dolech či v kamenolomu a na budování železniční trati, zveřejnil v posledních dnech britský list The Daily Mirror. Nejmladším dětem na snímcích může být podle deníku pouhých pět let.

Severokorejští pionýři. foto: Reuters

List The Daily Mirror uvedl, že videozáznamy pořídili členové sítě odvážných informátorů skrytými kamerami v průběhu letošního roku na severu KLDR v provinciích Janggangdo a Čagangdo, kde se staví dlouhá vlaková trať.

Na jedné z videonahrávek jsou vidět děti, jak rozbíjejí skalní stěnu a poté samy či po dvojicích nosí těžké pytle s kameny k nákladním automobilům. Ty je pak odvážejí ke kolejím. Na železniční trati pracuje další skupina dětí. Kladivy a sekerami rozbíjejí velké balvany na menší, které jsou pokládány mezi koleje.

Na práci jsou údajně nasazovány celé školní třídy a děti jsou nuceny pracovat až deset hodin denně. Práce probíhá v palčivém vedru, učitelé stojící opodál si stíní rukama oči a křičí přitom rozkazy na žáky, jejichž těla se prohýbají pod tíhou závaží.

Další videozáznam byl pořízen v nechvalně proslulém uhelném dole Aoči, kde si po desetiletí odpykávají tvrdé tresty političtí vězni. Děti ve věku již kolem sedmi let na záběrech nosí těžké vaky s uhlím. Když se chlapci na chvilku zastaví a začnou si hrát a házet kameny do louže, jsou vzápětí napomenuti a posláni zpět do práce. Podle deníku The Daily Mirror je pravděpodobné, že děti zachycené na videu se narodily přímo v pracovním táboře.

Aktivisté bojující za lidská práva tvrdí, že v 24milionové Severní Koreji jsou denně využívány miliony dětí k otrocké práci. Děti z chudých rodin prý nebyly ve škole celý rok. Pokud děti pracovní úkoly nesplní, jsou prý často bity. Za práci nedostávají žádnou finanční odměnu.

Organizace pro lidská práva reagovaly na záběry dětské práce tvrdou kritikou. Michael Glendinning z evropské aliance pro lidská práva v Severní Koreji prohlásil, že povaha a doba trvání práce zadané těmto dětem porušuje množství mezinárodních zákonů. „Miliony severokorejských dětí jsou podrobeny vyčerpávající práci, která je zbavuje šance na šťastné dětství,“ uvedl Glendinning a vyzval mezinárodní společenství, aby zasáhlo.

„Dopady této práce na jejich fyzické a duševní zdraví a na jejich vzdělání se nesmí podceňovat,“ dodal. Jeho organizace vyjádřila rovněž obavy ohledně „zranění, podvýživy, vyčerpání, potíží s růstem a dlouhodobých psychologických problémů“ těchto dětí.

The Daily Mirror poukazuje také na obrovský rozdíl mezi životem dětí z chudých rodin nucených k otrocké práci a životem, jaký žijí děti z rodin patřících v KLDR k elitě. Ty jsou na videu zachyceny před školou ve městě Kannge v provincii Čagangdo, jen několik kilometrů od míst, kde jiné děti dřou na stavbě železnice. Privilegované, pěkně oblečené děti se usmívají, cvičí a zpívají před zraky hrdých rodičů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat