Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Najde se vrah po 25 letech? Nadějí je nový důkaz DNA

Svět

  16:48
PAŘÍŽ/PRAHA - Jednoho chladného říjnového dne roku 1984 zmizel čtyřletý Grégory Villemin ze zahrady svých rodičů ve francouzské vesničce Lépanges-sur-Vologne. Ještě téhož večera bylo jeho tělo nalezeno v nedaleké řece. Měl svázané ruce a nohy. Chlapcův dědeček dostal krátce nato anonymní telefonát: „Pomstil jsem se, zabil jsem dítě,“ zachraptěl kdosi do telefonu.

Zavražděný chlapec Grégory Villemin foto: AFP

Když dědeček popsal tón hlasu rodičům dítěte, poznali v něm anonyma, který jim poslední měsíce vyhrožoval. Případ, který před mnoha lety otřásl celou Francií dosud zůstává nevyřešen. Nyní, po 25 letech, se obnovilo jeho vyšetřování. Moderní technologie v analýze DNA dávají Christine a Jeanu-Mariemu Villeminovým naději, že konečně rozluští záhadnou smrt svého dítěte. Nově analyzované vzorky vyšetřovatelé sejmuli z jednoho z anonymních dopisů, které rodina dostávala v době po zločinu. "Ani tvoje peníze ti nemůžou vrátit tvého syna. Tady je má pomsta. Ubohý hlupáku," stálo v jednom ze vzkazů.

DNA může vnést nové světlo

Kauza Grégory

Neobjasněný zločin 16. října 1984 byl čtyřletý Grégory Villemin (viz foto) nalezen mrtvý. Z jeho smrti byl obviněn bratranec jeho otce, později i vlastní matka. Vina se ani u jednoho neprokázala. Případ zůstává 25 let záhadou.


Kriminalisté z anonymů odebrali vzorky DNA, které nyní budou srovnávat s genetickými informacemi všech podezřelých aktérů kauzy. "Objevili jsme dvě skupiny DNA na důkazu, který byl spolu s ostatními uložený v zapečetěné schránce. Ženské DNA pod známkou jednoho z výhružných dopisů a druhé mužské na stejném dopise," citovala média státního žalobce z Dijonu, který se případu ujal. I když samozřejmě identifikace vzorků DNA z dopisů nemusí vést bezprostředně k nalezení vraha, může to alespoň vnést trochu světla do spletitého případu.

Mezi podezřelými byl strýc i chlapcova matka
Podezřelý Bernard Laroche

Měsíc po vraždě byl z Grégoryho smrti obviněn Bernard Laroche, bratranec jeho otce. Jedna z příbuzných totiž řekla policii, že ho zahlédla, jak v inkriminovaný den odvádí dítě ze zahrady rodičů. Později však svoje udání odvolala. Jen měsíc poté, co byl Laroche propuštěn na svobodu, se odehrálo další drama. Otec Jean-Marie Villemin svého bratrance zastřelil, za což si odseděl několik let ve vězení. Jenže anonymy nepřestaly chodit ani po Larochově smrti.

Mezi dalšími obviněnými figurovala i Grégoryho matka Christine. Tři její kolegyně z práce ji viděli v den vraždy vhazovat do schránky dopis na poště v Lépanges-sur-Vologne. Místo i doba poslání přitom odpovídaly té, ve které musel být poslán jeden z anonymů. Christine prohlásila, že se ženy mýlí, ale kvůli jejich svědectví se vyšetřovatelé zaměřili na manželskou dvojici. Zanedlouho byla objevena ještě jedna stopa. V garáži rodičů se našel stejný provaz, kterým byly obvázány ruce a nohy chlapce. I když se jednalo o poměrně chabý důkaz, Christine byla zatčena a obviněna. Francie se rozdělila na dva tábory: jeden byl přesvědčen o její vině, druhý ji vehementně bránil. Ona sama držela nějaký čas protestní hladovku a vydala knihu, ve které očerňovala různé členy rodiny.

Rodiče zavražděného chlapce Christine a Jean-Marie Villemin (1989)

Teprve po osmi letech ji soud definitivně očistil a rodina dostala odškodnění za justiční omyl. Také nově objevené vzorky DNA nepatří ani jednomu z manželů. Dvojice nyní žije se dvěma dětmi v domku nedaleko Paříže a je stále přesvědčena o Larochově vině. Celá Francie nyní s napětím očekává, zda bude případ, který inspiroval řadu knih a televizních inscenací, konečně vyřešen.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat