Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nakažlivá revoluce. Kaddáfí padl, kdo je další na řadě?

Svět

  7:30
DAMAŠEK - Zabití libyjského diktátora naznačilo dosud vládnoucím arabským vůdcům, že jejich lepším časům už odzvonilo. Zároveň dodalo odvahu lidovým hnutím, která se v arabském světě snaží svrhnout nedemokratické režimy.

Kaddáfí padl. Kdo bude další? foto: Reuters

„Teď přišla řada na tebe, doktore (Asade),“ napsal v pátek na sociální síť Facebook jeden ze syrských protestujících poté, co se světem rozšířila zpráva o smrti Muammara Kaddáfího. „Mezi revolucemi v regionu existuje citové pouto,“ uvedla pak na sociální síti Twitter egyptská aktivistka Mona Sajfová. „Doufám, že je to nakažlivé. Naše revoluce je jedna. Pád dalšího tyrana je vítězstvím pro nás všechny,“ dodala.

V zemích, které na převrat teprve čekají, se po dopadení Kaddáfího bouřlivě slavilo. „Posílilo to sebevědomí ohledně budoucnosti syrské revoluce, sebevědomí, že lidové hnutí nemůže být potlačeno,“ citovala agentura AP Umara Idilbía z organizace, která v Sýrii organizuje demonstrace a upozorňuje na potlačování lidských práv.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada se táhnou už od poloviny března. Režim je však krvavě potlačuje. Podle OSN při nich zemřelo již více než 3000 lidí. Největší páteční demonstrace nezastavil ani opakující se tvrdé zásahy pro nim. Tu poslední naopak povzbudily čtvrteční události z Libye. Některé hlasy se po vzoru Libye dožadovaly zahraniční pomoci. „A kde je NATO?“ znělo v ulicích. Během pátku bylo také opět hlášeno nejméně deset obětí.

Stejně jako Asad odolává vlně nevole jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. Nepokoje proti jeho vládě propukly koncem ledna a neuklidnil je ani Sálihův slib, že nebude v prezidentských volbách v roce 2013 kandidovat. Na čas to vypadalo, že lídr uprchnul ze země. To když při útoku 3. června utrpěl zranění a odjel se léčit do Saúdské Arábie. Jenže 23. září se v plné síle vrátil domů. Odstoupit odmítá. „Sálih se teď, po smrti Kaddáfího, musí cítit ještě izolovanější. Má zřejmě pocit, že se mu kolem krku utahuje smyčka,“ prorokoval jemenský analytik Alí Horaibí. V nejbližší době by měla Rada bezpečnosti OSN schválit rezoluci, která by vyzvala k ukončení násilností v Jemenu a předání moci Sálihovu nástupci.

Svobodná Libye

„Je to velmi důležitá zpráva pro všechny, kdo vládnou svému lidu železnou rukou,“ reagovalo na vývoj situace v Libyi největší opoziční hnutí v Bahrajnu. Zdejší šíitská většina se již od února bouří proti vládě sunnitské menšiny. Král Hamad bin Ísá Chalífa nejprve učinil pár vstřícných kroků. Propustil pár militantních šíitů a provedl i změny v kabinetu. Jenže poté opět přitvrdil a začal stíhat členy opozice i disidenty.

První svobodné volby
Na druhé straně stojí země, které svůj boj s dlouholetými vládci již vyhrály. Egyptský prezident Husní Mubárak se u moci udržel téměř třicet let. Na nátlak několik týdnů trvajících demonstrací, které ochromily celou zemi, se vzdal moci 11. února. Teď čelí celé řadě obvinění včetně rozsáhlé korupce a podílu na smrti stovek protestujících. U soudu v Káhiře s ním po boku stanuli jeho synové i blízcí spolupracovníci. Před spravedlností se zatím daří úspěšně unikat tuniskému prezidentovi. Právě zdejší vlna nespokojenosti byla loni v prosinci spouštěcím motorem arabského jara. Zín Abidín bin Alí v půli ledna uprchnul ze země po více než 23 letech u moci. V nepřítomnosti byl již několikrát odsouzen na celkem 66 let vězení.

Tunisko včera zažilo první svobodné volby do ústavodárného shromáždění, ale odborníci se shodují na jednom – cesta arabských zemí ke skutečné demokracii bude ještě dlouhá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!