Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nákazu na Islandu zřejmě porazí plošné testování. Koronavir ale decimuje ekonomiku

Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | foto: Snorri Baldursson

REYKJAVÍK/PRAHA Jen před pár týdny na Islandu přistávala letadla plná pasažérů vracejících se z lyžařských středisek v Itálii a Rakousku. Řada z nich se ale v zahraničí nakazila nebezpečným koronavirem a během několika dní se virus rozšířil po celém hlavním městě Reykjavíku.

V ostrovní zemi je v tuto chvíli již 737 případů koronaviru. Při celkové populaci 364 tisíc obyvatel má tak Island jeden z největších počtů nakažených na hlavu. Například při porovnání s desetimilionovou populací Česka, kde se zákeřným virem bojuje na 1600 lidí, je počet nakažených na Islandu až alarmující.

Proč má země tolik nemocných? Pravděpodobně proto, že místní vláda zavedla bezprecedentní a jedinečný systém kontroly a nechala otestovat prakticky každého Islanďana, jenž se vrátil domů. A podle některých odborníků data z Islandu naznačují, že čísla z jiných států nemusí být tak přesná, jak se dosud zdálo.

Masivní testování

Islandské úřady podle serveru BuzzFeed poskytly možnost se otestovat prakticky celé populaci a to i těm, u kterých se žádné příznaky nemoci neprojevily. K testům k 24. březnu přišlo více než 10 300 lidí.

Pro porovnání: počet testovaných na Islandu je v poměru k velikosti populace prakticky dvojnásobný než v Jižní Koreji – která je často v testování dávána za příklad – a pětinásobný v porovnání s Itálií.

„Obyvatelé Islandu mají výhodu, že země disponuje mnoha zařízeními na testování a mohli jsme tak ve spolupráci s výzkumnou zdravotnickou společností deCODE genetics provést plošné testování,“ uvedl pro BuzzFeed vrchní epidemiolog Tórólfur Guðnason. „Mohli jsme díky tomu zkoumat, jak dalece se virus rozšířil v rámci populace, na rozdíl od ostatních zemí, které testují jen lidi s příznaky.“

Ale ani rychlá karanténa a sledování, s kým se nakažený stýkal, nestačily zabránit rychlému rozšíření nákazy. Na stranu druhou se podle vědců podařilo zjistit, že virus u mnoha lidí zmutoval a podle zakladatele společnosti deCODE Genetics Kári Stefánssona je různých typů nového koronaviru na 40 druhů. U jednoho z pacientů se dokonce vyskytly dvě mutace zároveň, uvedl Stefánsson pro RÚV News.

„Přinejmenším polovina nakažených v zemi chytila virus v zahraničí, nejčastěji v Alpách,“ uvedla minulý týden vláda. O pár dní později se ukázalo, že dalších sedm lidí se nakazilo na fotbalovém zápase ve Spojeném království. Podle odhadů Stefánssona je v tuto chvíli nakažené až jedno procento populace, jen se u lidí ještě neobjevily symptomy.

Bez turistů v krizi

Zdá se však, že koronavirová epidemie bude mít největší dopad především na islandské hospodářství. Ekonomika, která z velké části stojí na turismu, značně pocítila zákaz cestování uvalený okolními zeměmi, a vláda tak podle agentury Bloomberg musela připravit záchranný balíček o objemu 1,6 miliardy dolarů.

Z něj bude poskytovat bezúročné půjčky strádajícím podnikům a zajistí i obyvatelům 75 procent jejich dosavadního platu po dva a půl měsíce.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč