Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nákazu na Islandu zřejmě porazí plošné testování. Koronavir ale decimuje ekonomiku

Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu | foto: Snorri Baldursson

REYKJAVÍK/PRAHA Jen před pár týdny na Islandu přistávala letadla plná pasažérů vracejících se z lyžařských středisek v Itálii a Rakousku. Řada z nich se ale v zahraničí nakazila nebezpečným koronavirem a během několika dní se virus rozšířil po celém hlavním městě Reykjavíku.

V ostrovní zemi je v tuto chvíli již 737 případů koronaviru. Při celkové populaci 364 tisíc obyvatel má tak Island jeden z největších počtů nakažených na hlavu. Například při porovnání s desetimilionovou populací Česka, kde se zákeřným virem bojuje na 1600 lidí, je počet nakažených na Islandu až alarmující.

Proč má země tolik nemocných? Pravděpodobně proto, že místní vláda zavedla bezprecedentní a jedinečný systém kontroly a nechala otestovat prakticky každého Islanďana, jenž se vrátil domů. A podle některých odborníků data z Islandu naznačují, že čísla z jiných států nemusí být tak přesná, jak se dosud zdálo.

Masivní testování

Islandské úřady podle serveru BuzzFeed poskytly možnost se otestovat prakticky celé populaci a to i těm, u kterých se žádné příznaky nemoci neprojevily. K testům k 24. březnu přišlo více než 10 300 lidí.

Pro porovnání: počet testovaných na Islandu je v poměru k velikosti populace prakticky dvojnásobný než v Jižní Koreji – která je často v testování dávána za příklad – a pětinásobný v porovnání s Itálií.

„Obyvatelé Islandu mají výhodu, že země disponuje mnoha zařízeními na testování a mohli jsme tak ve spolupráci s výzkumnou zdravotnickou společností deCODE genetics provést plošné testování,“ uvedl pro BuzzFeed vrchní epidemiolog Tórólfur Guðnason. „Mohli jsme díky tomu zkoumat, jak dalece se virus rozšířil v rámci populace, na rozdíl od ostatních zemí, které testují jen lidi s příznaky.“

Ale ani rychlá karanténa a sledování, s kým se nakažený stýkal, nestačily zabránit rychlému rozšíření nákazy. Na stranu druhou se podle vědců podařilo zjistit, že virus u mnoha lidí zmutoval a podle zakladatele společnosti deCODE Genetics Kári Stefánssona je různých typů nového koronaviru na 40 druhů. U jednoho z pacientů se dokonce vyskytly dvě mutace zároveň, uvedl Stefánsson pro RÚV News.

„Přinejmenším polovina nakažených v zemi chytila virus v zahraničí, nejčastěji v Alpách,“ uvedla minulý týden vláda. O pár dní později se ukázalo, že dalších sedm lidí se nakazilo na fotbalovém zápase ve Spojeném království. Podle odhadů Stefánssona je v tuto chvíli nakažené až jedno procento populace, jen se u lidí ještě neobjevily symptomy.

Bez turistů v krizi

Zdá se však, že koronavirová epidemie bude mít největší dopad především na islandské hospodářství. Ekonomika, která z velké části stojí na turismu, značně pocítila zákaz cestování uvalený okolními zeměmi, a vláda tak podle agentury Bloomberg musela připravit záchranný balíček o objemu 1,6 miliardy dolarů.

Z něj bude poskytovat bezúročné půjčky strádajícím podnikům a zajistí i obyvatelům 75 procent jejich dosavadního platu po dva a půl měsíce.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!