10. dubna 2016 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nákladní loď Dragon přistála u vesmírné stanice ISS. Posádce přivezla tři tuny zásob

Nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon má přepravit na ISS první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon má přepravit na ISS první... | foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) U Mezinárodní vesmírné stanice v neděli přistála nákladní loď Dragon, kterou v pátek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odpojit by se měla 11. května.

Nákladní loď Dragon zachytil ve 13:23 SELČ robotickým ramenem britský astronaut Timothy Peake z Evropské vesmírné agentury (ESA).

Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se tak dostaly více než tři tuny jídla, vody a dalších zásob a zařízení pro jeho mezinárodní posádku, jejímiž členy jsou kromě Peakea také Američané Jeff Williams a Timothy Kopra a ruští kosmonauti Jurij Malenčenko, Oleg Skripočka a Alexej Ovčinin. Součástí nákladu je i dvacet myší, které budou použity pro zkoumání svalové atrofie a řídnutí kostí ve vesmíru.

Média si u nové mise bez posádky všímají hlavně nafukovacího modulu BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), který je výrobkem společnosti Bigelow Aerospace. Po připevnění k vesmírnému komplexu se v květnu naplní vzduchem do objemu šestnácti krychlových metrů, což je pro představu velikost malé ložnice.

Revoluce v kosmickém bydlení

Bydlet v něm prozatím ale nikdo nebude. Počítá se s tím, že posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Pokud se experiment podaří, půjde podle amerických expertů o malou revoluci v kosmickém bydlení. Nafukovací moduly se mají využívat při budování základen na Měsíci a Marsu. Vědci nyní pracují na vylepšení obalu, který má být odolnější proti nárazu kosmického „smetí“ než plášť standardních modulů.

Předchozí start nákladní lodě Dragon k ISS se koncem loňského června nezdařil. Nosná raketa Falcon 9 explodovala zhruba dvě a půl minuty po vypuštění, zřejmě kvůli závadě ocelové vzpěry, která uvolnila héliové tlakové lahve.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!