Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nakrmíte bezdomovce? Zaplatíte pokutu, přikázal starosta Verony

Svět

  6:00
Starosta proslulé italské Verony Flavio Tosi se rozhodl zakročit proti bezdomovcům, neboť "ohrožují veřejné zdraví". Ten, kdo jim dá najíst, bude podle Tosiho opatření pokutován. Politik totiž tvrdí, že do centra města lákají lidi bez domova dobročinné organizace - na příslib jídla zdarma.
Bezdomovec (ilustrační foto)

Bezdomovec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Připomíná to strategii, jíž radnice mnohých měst bojují proti hejnům holubů: pod hrozbou pokuty zabránit v jejich krmení a doufat, že když v centru neseženou potravu, přesunou se jinam, napsal The Independent.

Ponte Pietra, Verona

Historická Verona

Extrémní přirovnání, namítnou mnozí. Jenže vyhláška veronské radnice je skutečně založena na velmi podobném, ne-li stejném principu. Historické centrum města, proslavené nejen architektonickými památkami, ale také kanonickým Shakespearovým dramatem Romeo a Julie, prý okupují bezdomovci, kteří berou pramalý ohled na veřejnou hygienu. A značnou část viny nesou na bedrech charitativní organizace, je přesvědčený Tosi.

"Například nedaleko Piazza Dante je zahrada, kam Ronda della Carita (dobročinné sdružení, pozn. red.) posílala balíčky s jídlem. Teď je tam přes dvacet lidí, kteří tam spí a pokládají to místo za svůj záchod," cituje Independent Tosiho. "Ta situace už byla nezvladatelná, proto jsem ten zákaz musel vyhlásit," vysvětlil politik.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomu, kdo v centru Verony poskytne jídlo bezdomovci, mají nyní úřady vyměřit pokutu ve výši 500 euro (v přepočtu téměř 14 000 korun).

Město disponuje "spoustou" azylových středisek a ti, kteří nechtějí využívat jejich služeb a místo toho volí život na ulici, způsobují "zdravotní katastrofu", obhajuje kontroverzní opatření Tosi.

Absurdní, míní charita

Ředitel charity Ronda della Carita Marco Tezza však zákaz považuje za absurdní. Navíc podle něj nesplní svůj účel. "My je (bezdomovce) nepovzbuzujeme. Jen chodíme tam, kde je nás zapotřebí. Pokud se vyskytnou problémy s hygienou a veřejným pořádkem, měla by se posílit ostraha a zvýšit kontroly. Pokutovat ty, kteří bezdomovcům přinášejí jídlo, není řešení," soudí Tezza.

Tosiho idea neoslovila ani mnohé starostovy kolegy z řad politiků. Zákaz kritizoval například Giovanni Miozzi, jenž stojí v čele veronské provincie. "Rozumím požadavku slušného chování a veřejného pořádku, ale v době, jako je ta dnešní, musí být prioritou pomoc lidem v nouzi," uvedl Miozzi v narážce na hospodářskou recesi, jež Itálii sužuje od počátku této dekády. Poslankyně Francesca Businarolo považuje Tosiho krok za populistické předvolební gesto, sdělila listu Corriere della Sera.

Čtyřiačtyřicetiletý Flavio Tosi zastává post starosty města Verona od května 2007. Není to poprvé, kdy svým jednáním vyvolal pobouření. V roce 2004 byl obviněn ze šíření rasové nenávisti kvůli tomu, že organizoval protiromskou kampaň. O pět let později, po vleklém soudním řízení a několika rozsudcích a odvoláních, vynesl kasační soud konečný verdikt: Tosimu vyměřil pokutu 4000 euro a na tři roky mu zakázal účast na veřejných shromážděních. 

Rasistické výroky

Tosi je členem politické strany Liga Severu (Lega Nord), jež bývá často charakterizována jako populistická a xenofobní, ačkoli její představitelé se proti takovému označení hlasitě a rádi ohrazují. Jejich výroky zaměřené proti menšinám - ať už etnickým, nebo sexuálním - však hrají do karet spíše jejich kritikům. 

Naposledy veřejnost šokoval Tosiho stranický kolega Gianluca Buonanno, který nevybíravě urazil ministryni pro integraci Cécile Kyengeovou. "Se vší úctou k ministryni Kyengeové: je to dekorační předmět, v jejím případě ebenový. Kdyby nebylo její barvy (pleti), nebyla by ministryní. A když mluví, říká jenom hovadiny, co nijak neodrážejí realitu," pronesl na adresu černošské političky.

Kyengeová je Lize Severu trnem v oku již delší dobu. Místopředseda italského senátu Roberto Calderoli ministryni na letním sjezdu strany přirovnal k orangutanovi. "Nemůžu nevidět ty rysy orangutana, i když neříkám, že jím je," pronesl tehdy doslova.

Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová.

Italská ministryně pro integraci Cécile Kyengeová

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST INŽENÝR (34-57 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 57 000 Kč

Mohlo by vás zajímat