Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nálet v Kunduzu má 22 obětí. Lékaři bez hranic: Taliban z nemocnice nestřílel

Trosky nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu | foto: Lékaři bez hranic

KÁBUL Sobotní nálet na nemocnici mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranici v severoafghánském Kunduzu si podle nejnovější bilance organizace vyžádal 22 lidských životů - zahynulo 12 zdravotníků a deset pacientů. Organizace v neděli zároveň popřela zprávu, že bojovníci radikálního islamistického hnutí Taliban stříleli z její nemocnice na jednotky NATO a afghánské armády.

Podobné spekulace se objevily v souvislosti s bombardováním. Podle Lékařů bez hranic (MSF) vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí zahraniční koalice vedená USA. Oficiální vyšetřování, které zahájili Američané ve spolupráci s Kábulem, však zatím neskončilo. MSF požaduje, aby věc vyšetřoval nezávislý mezinárodní orgán.

„Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné... Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,“ uvedl v nedělním prohlášení generální ředitel MSF Christopher Stokes.

Afghánští představitelé tvrdí, že vrtulníky afghánské armády opětovaly palbu povstalců z radikálního hnutí Taliban, kteří se skrývali v nemocnici. Ministerstvo obrany v Kábulu uvedlo, že bojovníci Talibanu nemocnici napadli a využili ji jako „živý štít“. Tuto verzi však MSF popírá.

„Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo tam nepracuje, neléčí se, nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl,“ uvedla organizace v prohlášení. Objekt po útoku zachvátil požár, někteří pacienti tak podle svědků uhořeli zaživa, píše Reuters.

„Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích,“ popsal vedoucí týmu ošetřovatelů v kunduzské nemocnici Lajos Zoltán Jecs. „Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient,“ uvedl také. „Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají,“ řekl.

Jeden z lékařů ihned potřeboval operaci, ale zemřel přímo na stole v kanceláři. „Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to,“ dodal Jecs. Někteří jeho kolegové byli po bombardování příliš šokovaní a pouze plakali. „Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak nemohou zastavit pláč,“ řekl maďarský zdravotník.

MSF opouští město

Hlubokou soustrast v souvislosti s tragickou událostí vyjádřil americký prezident Barack Obama. „Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie,“ řekl. NATO uvedlo, že předběžné mezinárodní vyšetřování celé události by mohlo být dokončeno během několika dní.

Lékaři bez hranic o víkendu oznámili, že z Kunduzu odcházejí; jejich úrazové centrum bylo přitom jediné svého druhu v oblasti. Pacienti v kritickém stavu byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení a s nimi se tam přesunuli i někteří zdravotníci MSF. Zasažená klinika již není dále funkční, uvedla mluvčí MSF Kate Stegemanová.

Afghánští chirurgové pracují v nemocnici Lékařů bez hranic.
Hořící traumacentrum po bombardování kunduzské nemocnice.

Kunduzu se před týdnem nečekaně zmocnili povstalci z Talibanu. Afghánská vláda ale tvrdí, že nad strategickým městem se 300 000 obyvateli, opět získala kontrolu. Armáda podle agentury Reuters uvedla, že na ústředním náměstí vyvěsila státní vlajku. Podle úřadujícího guvernéra provincie Kunduz dnes bezpečnostní hlídky v Kunduzu prováděly domovní prohlídky.

Podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jehož citoval Reuters, je ale situace nejistá. Svědci uvádějí, že lidé v Kunduzu se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím docházejí léky a zároveň přibývá pacientů. „Ve městě se dál nedá žít,“ zhodnotil situaci jeden místní úředník.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...