14. srpna 2016 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nálety arabské koalice zasáhly školu plnou dětí. Rijád: Mířili jsme na výcvikové centrum rebelů

Chlapec se prochází po zbytcích domu, který zničily Saudy vedené nálety v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec se prochází po zbytcích domu, který zničily Saudy vedené nálety v... | foto: Reuters

Rijád/Saná Arabská koalice bojující v Jemenu v neděli popřela, že její letadla v sobotu záměrně bombardovala školu na severu země. Terčem náletu bylo výcvikové středisko, v němž povstalci cvičí děti pro boj, prohlásil mluvčí koalice, saúdskoarabský generál Ahmad Asírí. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) při náletu na školu zahynulo deset dětí.

„Používají (povstalci) děti jako rekruty,“ řekl Asírí agentuře AFP. Popřel, že by cílem sobotního náletu byla škola. „Letectvo bombardovalo (jen) výcvikový tábor“ povstalců v provincii Saada, prohlásil generál.

Rijád podporuje mezinárodně uznávanou vládu jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího v boji proti šíitským povstalcům z dominantního kmene Húsíů leteckými údery, které podle zpráv OSN mají na svědomí životy řady civilistů. Jeden z náletů arabské koalice si v sobotu vyžádal životy deseti dětí a zranění dalších 28. Bilanci obětí v neděli potvrdily organizace Lékaři bez hranic (MSF) i Dětský fond OSN (UNICEF).

Podle dosavadních zpráv, které dnes potvrdila mluvčí MSF Malak Šahirová, byla při náletu zasažena náboženská škola v Hajdanu v severní provincii Saada. UNICEF upřesnil, že zabité děti byly ve věku od šesti do 14 let.

„Doufali bychom, že místo nářků v médiích přijme MSF kroky k zastavení rekrutování dětí do války,“ řekl generál Asírí, který je poradcem saúdskoarabského ministra obrany. „Byli jsme v kontaktu s (jemenskou) vládou a v daném sektoru není škola, je to (výcvikové) středisko Húsíů. Ptáme se: co tam dělají děti?“ Generál Asírí obvinil povstalce z toho, že rekrutují děti a využívají je jako „průzkumníky, hlídače, posly i bojovníky“. „Vystavují je tak zraněním a smrti,“ zdůraznil Asírí.

Cíl: dobýt území ovládaná IS a Al-Káidou

Mluvčí povstaleckých Húsíů Muhammad Abdal Salám umístil na facebook fotografie a videa ukazující mrtvé děti zabalené do přikrývek s odsouzením tohoto „odporného zločinu“.

Vládní jednotky v Jemenu, podporované silami arabské koalice, zahájily ofenzivu na jihu země s cílem znovu dobýt území ovládaná radikály z Islámského státu a Al-Káidy, uvedla agentura AP.

Stovky vládních vojáků byly podle nejmenovaného jemenského armádního zdroje vyslány do jižní provincie Abján. Cílem jejich ofenzivy je znovu dostat pod kontrolu města Zindžibár a Džaár východně od přístavu Aden.

Konflikt mezi šíitskými povstalci a jemenskou vládou trvá od podzimu 2014. Vzniklého mocenského vakua využily jak Islámský stát tak Al-Káida k expanzi a ovládnutí území na jihu země.

ČTK