Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Místo márnice do muzea. Nalezená mrtvola v rašeliništi byla tisíce let stará

Ostatky chlapce ve věku 13 až 17 let, který zemřel před 2000 až 2500 lety.(25. ledna 2023) foto: Reuters

Během loňského října byla policie v Severním Irsku přivolána k nálezu mrtvoly v rašeliništi u vsi Bellaghy v hrabství Londonderry. Kriminalisté nedokázali určit, jak staré pozůstatky jsou. Výzkum nyní ukázal, že patřily chlapci, který žil okolo roku 500 před naším letopočtem, uvádí internetový portál BelfastLive.
  6:53

Šlo o velmi dobře zachovaný nález, včetně kusů masa, a proto policie původně uvažovala, že zahájí vyšetřování okolností úmrtí tohoto člověka. „Jakékoliv lidské pozůstatky, i kdyby byly na hřbitově, jsou považovány za podezřelé, pokud o nich chybí záznamy,“ řekl forenzní geolog Alistair Ruffell z belfastské Queen’s University.

Vědci v laboratoři této univerzity ale za použití radiouhlíkové metody datování zjistili, že vyšetřovat tento případ nebude potřeba, protože chlapec ve věku 13 až 17 let zemřel před 2000 až 2500 lety. Okolnosti jeho smrti nejsou známy.

Při vykopávkách se nejdříve našly jeho holenní a lýtková kost a pažní, loketní a vřetenní kost, pak následovaly další nálezy. Částečně se dochovala kůže, nehty na levé ruce a nohou a možná i ledvina.

Jde o první pozůstatky nalezené na některém ze severoirských rašelinišť, pro které byla použita radiouhlíková metoda datování. K dalšímu výzkumu a uchování si je převezme správa severoirských národních muzeí.

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...