Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nálezy na plicích, sluneční brýle a žádná cesta na fotbal. Lékaři promluvili o zdraví zachráněných chlapců

Svět

  9:33
PRAHA - Osm chlapců vysvobozených z thajské jeskyně je zatím pod přísným dozorem lékařů, kteří zatím testují zdravotní stav mladých fotbalistů. Mezi osmi hochy se objevily dva nálezy infekce na plicích, všichni musí prozatím nosit černé brýle a vydržet musí také na striktní dietě.

Doktor Jedsada Chokdumrongsuk (uprostřed). foto: Reuters

Osmice chlapců vytažených z jeskynního komplexu již v nemocnici v Chiang Rai podstoupila zevrubné rentgenové vyšetření a několik krevních testů. Podle informací lékařů to ale vypadá, že všichni chlapci budou v pořádku. „Všech osm je v dobrém stavu, nemají horečku. Všichni jsou v dobrém mentálním rozpoložení,“  sdělil novinářům stálý tajemník thajského ministerstva zdravotnictví Jesada Chokedamrongsuk.

Přesto není skupina zachráněných juniorů zcela bez zdravotních komplikací. U dvou z nich nalezli thajští lékaři na plicích mírnou formou infekce, což je následek šestnáctidenního pobytu ve vlhkém prostředí jeskyně.

Doktor Jedsada Chokdumrongsuk (uprostřed).
Fotka, kterou na Twitteru zveřejnil Elon Musk z návštěvy thajské jeskyně.

Chlapci jsou prozatím drženi mimo fyzický kontakt se svou rodinou, první čtveřice již ale mohla své rodiče vidět přes alespoň přes skleněné dveře. První kontakt pak proběhne ve sterilním prostředí a ochranném oblečení. Rodiče se ale nebudou moci přiblížit více než na vzdálenost dvou metrů.

Černé brýle a dieta. Pobyt v nemocnici se protáhne

Ačkoli se mladí fotbalisté dožadovali jejich oblíbeného thajského pokrmu Pad Kra Pao z kuřete, rýže a bazalky, musí se zatím spokojit jen s lehce stravitelnými jídly. Po převozu do nemocnice dostávali pouze instantní jídlo a energetické gely, teď už si ale mohou pochutnat alespoň na zředěné kaši, chlebu a také kouscích čokolády.

O svůj styl se také obávat nemusejí, prozatím jsou totiž nuceni nosit černé brýle, aby si po dlouhém pobytu v téměř naprosté temnotě jeskyně nepoškodili zrak. Ze stejného důvodu se nemohou v tuto chvíli přesvědčit, jak moc jejich příběhem žije celý svět, neboť televizi mají v tuto chvíli zakázanou.

Lékaři chlapce hodlají ponechat v nemocnici ještě minimálně týden, aby si byli jisti, že je propouští domů ve skutečně dobrém stavu. K jejich zklamání se tak nepodívají na finále právě probíhajícího fotbalového světového šampionátu v Rusku, kam je pozval šéf fotbalové asociace Fifa Gianni Infantino. Ošetřující lékaři doufají, že ve stejně dobrém stavu se do nemocnice dostane i zbývající pětice uvězněných.

Záchranáři spustili první fázi záchranné operace v neděli, kdy vytáhli z útrob podzemního komplexu čtyři chlapce. V pondělí následovali další čtyři. V jeskyni tak podle dostupných informací zůstávají čtyři chlapci a jejich pětadvacetiletý trenér, které hodlají záchranáři vytáhnout ven v průběhu úterní, závěrečné fáze operace. Chlapci byli v zatopené jeskyni uvěznění 16 dní.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat