24. září 2015 8:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nálož a sebevražedný útočník v jemenské mešitě. Zahynulo nejméně 29 lidí

Místo kousek od mešity, kde došlo ke dvěma bombardováním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo kousek od mešity, kde došlo ke dvěma bombardováním. | foto: Reuters

SANÁ Při čtvrtečním útoku na mešitu v jemenské metropoli Saná zahynulo nejméně 29 lidí. Oznámila to televizní stanice CNN, podle jejíchž zdrojů asi počet obětí poroste, protože na místě je mnoho těžce zraněných.

Agentura Reuters oznámila původně, že v mešitě útočili dva sebevražední atentátníci. CNN tvrdí, že v mešitě, v níž bylo mnoho lidí, vybuchla nálož. Agentuře AFP svědci řekli, že bomba byla uvnitř budovy a když vybuchla, odpálil u vchodu na sobě nálože sebevražedný útočník ve chvíli, kdy se lidé tlačili ven.

V muslimském světě ve čtvrtek začíná třídenní svátek oběti, při němž se porážejí obětní zvířata. Zahájením jsou právě ranní modlitby.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V minulých třech měsících bylo v Jemenu spácháno pět atentátů na mešity. Mířily vždy na šíity a k akcím se přihlásila sunnitská radikální organizace Islámský stát.

Jemenské hlavní město kontrolují rok šíitští povstalci, kteří vyprovokovali konflikt proti vládě. Postoupili až na jih, odkud se je v posledních měsících podařilo vládním silám spolu se spojeneckou arabskou koalicí vytlačit dále na sever.

Tento týden se z exilu vrátil jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí a před ním už také vláda. Jemenští představitelé jsou v jihojemenském Adenu.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?