17. března 2017 21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Náměstkyně šéfa OSN končí. Kvůli sporu o zprávu kritizující Izrael

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
Šéf OSN António Guterres (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf OSN António Guterres (vpravo). | foto: Reuters

BEJRÚT Kvůli sporu o zprávu kritizující Izrael v pátek v Bejrútu rezignovala náměstkyně generálního tajemníka OSN a výkonná tajemnice Hospodářské a sociální komise OSN pro západní Asii (ESCWA) Rima Chaláfová. Uvedla to agentura AP. Komise ve středu zveřejnila analýzu, která tvrdí, že Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu.

Chaláfová řekla, že odstupuje, protože na stažení zprávy naléhal šéf OSN António Guterres. Podle něj ESCWA dokument nekonzultovala se sekretariátem OSN.

„Samozřejmě se očekávalo, že Izrael a jeho spojenci vyvinou obrovský tlak na generálního tajemníka OSN, aby se od zprávy distancoval a žádal její stažení,“ sdělila Chaláfová na tiskové konferenci. Guterres jí prý ve čtvrtek ráno nařídil analýzu stáhnout z webu ESCWA. „Požádala jsem ho, aby přezkoumal své stanovisko, ale on na něm trval. Na základě toho jsem mu předložila svou rezignaci,“ dodala Chaláfová, která zprávu hájila jako vědeckou. Chaláfová je občankou Jordánska, v minulosti byla i jordánskou vicepremiérkou.

„Není to o obsahu, je to o procesu,“ reagoval Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric. „Generální tajemník nemůže akceptovat, aby jeho náměstkyně nebo kterýkoli jiný vysoký představitel OSN povolil publikaci jménem a s logem OSN, aniž by konzultoval kompetentní oddělení a dokonce ani jeho,“ doplnil Dujarric podle agentury Reuters.

Téměř stostránková analýza tvrdí, že Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu, tedy rasovou diskriminaci obdobnou poměrům v Jihoafrické republice před rokem 1994. Hlavní metodou je prý „strategické roztříštění palestinského národa“ do čtyř skupin utlačovaných rozdílnými zákony a politikou.

ESCWA sídlí v libanonské metropoli Bejrútu a sdružuje 18 arabských států západní Asie. Na webu tohoto orgánu OSN už zpráva není. Podle Chaláfové nechala komise analýzu vypracovat na žádost členských zemí, autory expertízy jsou Američané Richard Falk a Virginia Tilleyová. Profesor práva Falk je bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva. Tilleyová působí jako profesorka politologie na Jižní illinoiské univerzitě.

Izrael, který Chaláfovou dlouhodobě kritizoval a snažil se o její odvolání, její odchod uvítal. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon ve středu přirovnal zprávu ESCWA k někdejšímu nacistickému propagandistickému listu Der Stürmer, který měl vyhroceně protižidovské zaměření.

ČTK
  • 26Diskuse

Najdete na Lidovky.cz