15. března 2019 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Námořní důstojníci i velitelé FSB. EU a USA rozšířily protiruské sankce kvůli Ukrajině

Trump a Macron společně pózují na fotku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump a Macron společně pózují na fotku. | foto: Reuters

BRUSEL/WASHINGTON O dalších osm lidí rozšířila Evropská unie svá opatření vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. O právním dokončení kroku, na kterém se před měsícem shodli ministři zahraničí EU kvůli zásahu Ruska proti ukrajinským lodím v Kerčské úžině, v pátek v tiskové zprávě informovala Rada EU. Ve shodě s unií v pátek rozšířily protiruské sankce také Spojené státy.

Zákaz cest do EU a zmrazení případného majetku v unii tak nově dopadlo nejen na tři velící důstojníky ruských lodí, ale i na jejich nadřízené na příslušném kontrolním stanovišti a na velitele ruských vojenských sil v regionu. Zasaženi unijním rozhodnutím byli i vedoucí a zástupce vedoucího ředitelství pro hranice ruské Federální bezpečnostní služby (FSB). 

Omezující opatření, která se tak nyní vztahují na 170 lidí a 44 právnických subjektů, byla také prodloužena o dalšího půl roku, tedy do 15. září 2019. Kromě zákazu cest a zmrazení majetku znamenají nemožnost finančních půjček od subjektů z Evropské unie.

Loni v listopadu Rusko ve strategické Kerčské úžině spojující Černé a Azovské moře zadrželo několik ukrajinských lodí i s 24 námořníky, kteří jsou dodnes v Rusku ve vazbě a hrozí jim až šestiletého vězení. Kyjev událost označil za ruskou agresi, Moskva hovoří o provokaci druhé strany. Rusko nijak nereagovalo na výzvy mezinárodního společenství, aby zadržené námořníky propustilo.

‚Nepřipustíme další agresi vůči Ukrajině’

Rada EU připomněla, že také unie požaduje okamžité propuštění námořníků i vrácení stále zadržovaných lodí.

Po evropském oznámení vydalo ministerstvo financí USA prohlášení, že kvůli pokračující agresi proti Ukrajině zařadilo na americký sankční seznam nově šest ruských občanů a osm společností. 

„Spojené státy a naši transatlantičtí partneři nepřipustí, aby Rusko bez omezení pokračovalo v agresi vůči Ukrajině,“ řekl americký ministr financí Steven Mnuchin, jehož úřad sankční seznam spravuje. Čtyři z šesti Rusů, které Američané na černou listinu zařadili, jsou ruští činitelé obviňovaní z podílu na kerčském incidentu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz