26. října 2014 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká a britská armáda po mnoha letech bojů opouští Afghánistán

Přípravy na opuštění základny v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přípravy na opuštění základny v Afghánistánu. | foto: Reuters

KÁBUL Britské bojové síly spolu s americkou námořní pěchotou v neděli oficiálně ukončily své operace v Afghánistánu a své dvě základny v provincii Hílmand předaly afghánské armádě. Informovala o tom britská média. Na přelomu roku pak po více než desetiletí skončí mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu.

Afghánská armáda během nedělního dopoledne místního času převzala kontrolu nad rozlehlou britskou základnou Camp Bastion, největším britským vojenským objektem v zahraničí od dob druhé světové války, a přilehlou americkou základnou Camp Leatherneck. Všichni zbývající britští vojáci z Camp Bastionu podle listu The Daily Telegraph opustí areál do několika dní. Ze základny, která byla poslední britská, již Londýn stáhl tisíce mužů a žen ve zbrani a tuny vybavení. V Afghánistánu tak nyní zůstává jen několik stovek britských vojáků.

Taliban a další teroristické organizace jsou v Afghánistánu stále reálnou...
Afghánská armáda pořádá pravidelná cvičení, při kterých by jí měli pomáhat...
Afghánistán rozhodně není klidnou zemí. Bombové atentáty jsou zde na denním...
Američané už v Afghánistánu zůstanou jen jako poradci. Na snímku cvičení...

V Afghánistánu v současné době slouží také čeští vojáci, kterých je zhruba 300. Vedle příslušníků strážní roty zde působí také lékaři, logistici, meteorologové nebo instruktoři, kteří cvičí piloty vrtulníků.

Dál už jen výcvik

Na přelomu roku skončí muse ISAF, na kterou naváže výrazně menší a nebojová operace Resolute Support (Rozhodná podpora). Ta bude mít asi 12 000 vojenských příslušníků, z toho zhruba 9 800 amerických vojáků, a jejím úkolem bude výcvik a pomoc afghánským silám. Ty nyní čítají 350 000 lidí. Kromě Američanů budou v jednotce hlavně Němci, Turci a Italové. Česko by se podle prezidenta Miloše Zemana mohla na misi podílet 300 vojáky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!