21. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Námořníci měli tajné seznamy ženské posádky. Hodnotili a psali, co by se ženami chtěli dělat

Americká ponorka USS Florida. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ponorka USS Florida. | foto: US Navy

WASHINGTON/PRAHA Mezi vojáky na palubě ponorky amerického námořnictva po několik měsíců obíhalo několik seznamů, ve kterých muži hodnotili své kolegyně jako zboží a psali, co by s nimi rádi dělali. Se zprávou o těchto seznamech přišel server Military, který získal informace o vnitřním vyšetřování.

V únoru loňského roku se USS Florida stala teprve druhou ponorkou amerického námořnictva, jejíž posádka zažila integraci žen do svých řad.  Z celkově 173členné posádky bylo na palubě nově 32 žen. A bohužel trvalo jen čtyři měsíce, než došlo k prvním problémům. 

Na velení námořnictva se v červnu obrátili dva členové posádky, kteří zjistili, že v rámci interního počítačového systému existovaly dva seznamy vojaček. U každého jména mohli muži doplnit počet hvězd podle krásy a seznamy byly pravidelně doplňovány o „sexuální detaily“.

„Ženská posádka byla hodnocená podle vzhledu, různých charakteristik a sexuálních aktivit, které s nimi chtěli muži provozovat a to včetně velmi násilných sexuálních aktů,“ uvedl o čtyřiasedmdesátistránkovém dokumentu, který vyšetřovatelé poskytli reportérům server Military.com.

Seznamy znásilnění

Dva seznamy vojaček začala média okamžitě nazývat „seznamy znásilnění“, přestože deník The Washington Post uvedl, že součástí příspěvků od vojáků nebyl „žádný návrh na nekonsensuální styk“.

Poté, co námořníci nahlásili existenci „nepřístojných dokumentů“ začátkem června, začal se jeho existencí zabývat velící důstojník Gregory Kercher, který měl na starosti prevenci sexuálních útoků v armádě. Kercher však podle informací Military.com nezahájil jakékoliv formální vyšetřování, ale naopak jen na problém upozornil členy posádky, kteří měli k seznamům přístup.

Věc však neupadla v zapomnění. Ze zatím neznámých důvodů se informace o seznamech dostala ke Kercherovým velícím důstojníkům a ti zahájili oficiální vyšetřování. Přestože není jasné, kdy přesně vyšetřování započalo, média byla schopná určit, že ponorka v té době byla na misi v Indickém oceánu.

Pracovníkům Námořní vyšetřovací služby (NCIS), kterým bylo vyšetřování pochybného jednání vojáků přiděleno, se nepodařilo seznamy v rámci interního systému dohledat. Přišli však na větší problém v rámci námořnictva - „v rámci řetězce velení naprosto neexistovala důvěra“.

Když se o vyšetřování posádka dozvěděla, okamžitě prý došlo k rozkolu mezi muži a ženami. Jedna ze členek posádky následně uvedla, že „začala podezírat všechny muže na palubě“. 

„Velká část žen se začala obávat o svou bezpečnost,“ napsal ve vyjádření pro média admirál Jeff Jablon, který v té době zodpovídal za velení nad skupinou ponorek. Tvrdil, že o seznamech mělo ponětí jen málo ze členů posádky. „Muži, kteří se dozvěděli o existenci seznamů (při vyšetřování), byli stejně pobouřeni jako ženy,“ dodal.

Nedosahoval standardů

Výsledky vyšetřování ale nakonec v rámci námořnictva přinesly pro ženy žádoucí akce. Gregory Kercher, který se zřejmě pokusil existenci seznamů utajit, byl ze své pozice vyhozen. Podle admirála Jablona Kercher „nedosahoval požadovaných standardů a neaplikoval normy, které byly nutné pro takto závažnou událost.“

Propuštěni byli i další dva námořníci a proti několika dalším mužům z velení, které nebylo schopné zakročit, byly „podniknuty dodatečné administrativní akce“. Zprávu o vyšetřování agenti NCIS uzavřeli tvrzením, že systém nahlašování podobných incidentů byl neefektivní.

„Přestože nemohu zajistit, že se takový incident nebude opakovat, jsem schopen zajistit, že budeme pokračovat ve zlepšování standardů velení,“ uvedl admirál Chas Richard pro Military.com s tím, že kdokoliv, kdo nebude splňovat nastavené normy, si ponese následky.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz