Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemští muži se na protest proti násilí vůči gayům drží na veřejnosti za ruce

Svět

  10:15
AMSTERDAM - Nizozemský homosexuální pár byl napaden, když se držel za ruce na veřejnosti. To byl popud k hnutí, kdy ostatní muži začali spontánně na sociálních sítích publikovat fotografie, na kterých se rovněž drží za ruce. Snaží se tak postavit za gaye a svobodu se na veřejnosti projevovat. K hnutí se přidali i nizozemští politici.

Svou solidaritu projevili i nizozemští politici Alexander Pechtold (vlevo), lídr Demokratů D66 a Wouter Koolmees (vpravo), finanční specialista stejné strany na jednání v Haagu. foto: Celebrity (Youtube kanál)

Trend v plném proudu propukl po nedělním útoku na dva homosexuálně orientované muže po tom, co se ruku v ruce procházeli v artnhemských ulicích na východu země. Podle serveru BBC se jedná o manželský pár Jaspera Vernes-Sewratana (35) a Ronnieho Sewratan-Vernesa (31).

Fotografie jsou sdílené všude po sociálních sítích pod hashtagy #handinhand and #allemannenhandinhand (všichni muži ruku v ruce). Do hnutí se zapojili nizozemští politici, celebrity, fotbaloví hráči, novináři i obyčejní občané včetně policistů a doktorů.

„Napadení muži řekli, že útok provedla skupinka mladíků v brzkých ranních hodinách,“ napsal server televize BBC. Jejich příběh byl široce sdílen. Pár se mimo jiné objevil i v nizozemské talk show Pauw, kde útok podrobněji popsal. Podle nizozemské agentury ANP ve stejné show dostal prostor i právník jednoho z nezletilých útočníků, Gerald Roethof. Ten prohlásil, že pár byl ten, kdo jako první zasadil úder. Jasper a Ronnie to ve vysílání s klidem odmítli, napsal nizozemský server Omroepgelderland.

„Muži byli zraněni a měli několik vyražených zubů,“ napsal server Deutsche Welle. „Jeden z mužů má rozseknutý ret od kleští,“ dodal. Podle dostupných informací bylo útočníků šest, z nichž jsou čtyři v současnosti ve vazbě a všem bylo mezi 14 až 20 lety.

Manželský pár se v průběhu tohoto týdne v nizozemských médiích vyjádřil o tom, že i v minulosti byli oba v městech Amsterdam nebo Eindhoven několikrát slovně napadeni z důvodu projevování partnerské náklonnosti na veřejnosti.

Nizozemí bylo první zemí na světě, kde se legalizovalo manželství osob stejného pohlaví. Stalo se tak v roce 2001.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat