9. dubna 2017 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemští muži se na protest proti násilí vůči gayům drží na veřejnosti za ruce

Svou solidaritu projevili i nizozemští politici Alexander Pechtold (vlevo),... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svou solidaritu projevili i nizozemští politici Alexander Pechtold (vlevo),... | foto: Celebrity (Youtube kanál)

AMSTERDAM Nizozemský homosexuální pár byl napaden, když se držel za ruce na veřejnosti. To byl popud k hnutí, kdy ostatní muži začali spontánně na sociálních sítích publikovat fotografie, na kterých se rovněž drží za ruce. Snaží se tak postavit za gaye a svobodu se na veřejnosti projevovat. K hnutí se přidali i nizozemští politici.

Trend v plném proudu propukl po nedělním útoku na dva homosexuálně orientované muže po tom, co se ruku v ruce procházeli v artnhemských ulicích na východu země. Podle serveru BBC se jedná o manželský pár Jaspera Vernes-Sewratana (35) a Ronnieho Sewratan-Vernesa (31).

Fotografie jsou sdílené všude po sociálních sítích pod hashtagy #handinhand and #allemannenhandinhand (všichni muži ruku v ruce). Do hnutí se zapojili nizozemští politici, celebrity, fotbaloví hráči, novináři i obyčejní občané včetně policistů a doktorů.

„Napadení muži řekli, že útok provedla skupinka mladíků v brzkých ranních hodinách,“ napsal server televize BBC. Jejich příběh byl široce sdílen. Pár se mimo jiné objevil i v nizozemské talk show Pauw, kde útok podrobněji popsal. Podle nizozemské agentury ANP ve stejné show dostal prostor i právník jednoho z nezletilých útočníků, Gerald Roethof. Ten prohlásil, že pár byl ten, kdo jako první zasadil úder. Jasper a Ronnie to ve vysílání s klidem odmítli, napsal nizozemský server Omroepgelderland.

„Muži byli zraněni a měli několik vyražených zubů,“ napsal server Deutsche Welle. „Jeden z mužů má rozseknutý ret od kleští,“ dodal. Podle dostupných informací bylo útočníků šest, z nichž jsou čtyři v současnosti ve vazbě a všem bylo mezi 14 až 20 lety.

Manželský pár se v průběhu tohoto týdne v nizozemských médiích vyjádřil o tom, že i v minulosti byli oba v městech Amsterdam nebo Eindhoven několikrát slovně napadeni z důvodu projevování partnerské náklonnosti na veřejnosti.

Nizozemí bylo první zemí na světě, kde se legalizovalo manželství osob stejného pohlaví. Stalo se tak v roce 2001.

tehTereza Haniaková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz