2. února 2017 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí mezi Tureckem a Řeckem narůstá. Po 21 letech se přou o neobydlené ostrovy

Turecká armáda (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda (Ilustrační foto) | foto: Reuters

ANKARA/ATÉNY Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek obvinil Řecko z provokací a varoval ho, že nemusí být „cesty zpět“, pokud bude napětí dál eskalovat. Vztahy mezi Ankarou a Aténami se v posledních dnech zhoršily kvůli tomu, že řecký soud odmítl vydat do sousední země osm tureckých vojáků. Na pořad dne se ale vrátil i dlouholetý spor o neobydlené ostrovy v Egejské moři.

„Řecko provokovalo dlouho dobu. My se chováme rozumně, takže nemáme s našimi sousedy napjaté vztahy,“ uvedl ministr Çavuşoglu.

Podle tureckého listu Hürryiet i řeckého Kathimerini řecký ministr obrany Panos Kammenos ve středu přeletěl ve vojenské helikoptéře nad dvěma spornými neobydlenými ostrovy, které jsou v turečtině známé jako Kardak a v řečtině jako Imia. V roce 1996 se ostrůvky staly předmětem vážného sporu mezi Ankarou a Aténami o svrchovanost nad nimi.

Kammenos, který je předsedou pravicové vládní strany Nezávislí Řekové, shodil na ostrovy věnec, aby uctil památku tří vojáků, kteří tam zahynuli před 21 lety při pádu vrtulníku. Kvůli pohybu řeckého stroje nad spornými ostrovy následně přeletěla i turecká stíhačka F-16, což řecké ministerstvo obrany označilo za narušení řeckého vzdušeného prostoru.

„Pokud bude situace eskalovat, nebo pokud se nedej bože objeví nějaký nechtěný incident, nebude už cesty zpět,“ varoval dnes Atény šéf turecké diplomacie.

Turecká armáda zahájila boje v Sýrii proti Islámskému státu.
Turecká armáda zahájila ofenzívu proti IS.

Řecko-turecké vztahy zhoršil v posledních dnech hlavně případ osmi tureckých vojáků, kteří do Řecka prchli během loňského červencového puče. Řecký nejvyšší soud rozhodl vojáky zpět do Turecka nevydat, což Ankara považuje za politicky motivovaný čin, který odporuje mezinárodním normám. Pohrozila proto Řecku protiopatřeními, včetně vypovězení bilaterální migrační dohody.

Řecko i Turecko jsou členy Severoatlantické aliance a obě země hrají důležitou roli ve zvládání evropské migrační krize.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz