25. listopadu 2018 12:38, aktualizováno  23:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí na Krymu roste. Rusové obsadili ukrajinské lodě, Porošenko svolal válečný kabinet

Na místo přiletěly i dvě stíhačky Suchoj Su-25. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místo přiletěly i dvě stíhačky Suchoj Su-25. | foto: Reuters

MOSKVA/KYJEV Rusko v neděli zatarasilo vstup do Azovského moře skrz Kerčský průliv. Pod nově vybudovaný most postavilo obrovský tanker. Podle ukrajinského námořnictva narazila v neděli loď ruské pohraniční stráže schválně do ukrajinského remorkéru. Ve večerních hodinách pak Rusové podle Ukrajinců začali střílet na ukrajinské lodě v Černém moři a tři z nich dokonce zabavili.

Rusko tvrdí, že důvodem k tomu je neoprávněný vstup tří ukrajinských lodí do ruských vod. Podle ukrajinského námořnictva narazila v neděli loď ruské pohraniční stráže schválně do ukrajinského remorkéru.

Ukrajina v neděli večer oznámila, že se Rusko zmocnilo tří jejích lodí v Černém moři, až šest členů posádky prý utrpělo po střelbě zranění. Ukrajinský prezident Petro Porošenko svolal kvůli těmto událostem schůzku armádního velení. Později Vojenské námořnictvo Ukrajiny upřesnilo, že dvě lodě byly obsazeny ruskými vojáky, třetí loď byla zablokována a musí následovat Rusy.

Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, potvrdila, že lodě obsadili Rusové. Ukrajinská plavidla podle ní vplula neoprávněně do ruských vod. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli podle ní zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva. Jejich zdravotní stav prý není vážný.

„Ruská agrese v Azovském moři musí okamžitě skončit,“ napsal na Twitter bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Nelegální činy Moskvy se musí setkat s mohutnou mezinárodní reakcí. Putin rozumí jen síle,“ podotkl dále Rasmussen. 

25.listopadu 2018 v 21:42, příspěvek archivován: 25.listopadu 2018 v 22:07

Russia’s aggression in the Sea of #Azov must stop immediately: after ramming a Ukrainian ship, they have now opened fire. Moscow’s illegal actions must be met with a robust international response. Putin responds only to power.

Dvě ruské stíhačky poblíž Kerčského průlivu, kde kvůli ruskému zátarasu zůstalo...
Ruské stíhačky nad Černým mořem u Kerčského průlivu. Podle ukrajinského...

Obě strany se nyní vzájemně obviňují z provokativního chování. Podle bilaterální dohody mohou Rusko i Ukrajina využívat Azovské moře, které se nachází mezi oběma státy. Problémy se však objevují už od roku 2014, kdy Rusové anektovali ukrajinský poloostrov Krym a získali tak kontrolu nad Kerčským průlivem. Tam letos otevřeli most vedoucí na Krym z jižního Ruska.  

Rusové zablokovali vstup do Azovského moře skrz Kerčský průliv obrovskou...

Rusové zablokovali vstup do Azovského moře skrz Kerčský průliv obrovskou nákladní lodí.

Rusové postavili pod most velkou nákladní loď, která zablokovala vstup do Azovského moře. Svědkové podle agentury Reuters viděli odpoledne na místo přilétat dvě ruská válečná letadla Suchoj Su-25. V ruské státní televizi zase zaznělo, že se v okolí kromě letadel objevily i bojové vrtulníky.

Kerčský průliv.

Kerčský průliv.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Server Defense Blog už v neděli odpoledne tvrdil, že se Rusové chystají obsadit ukrajinské lodě. Server mimo jiné psal o tom, že se u krymského pobřeží objevily bojové helikoptéry s nočním viděním a nákladní vrtulníky, které na palubách přivezly ruské speciální jednotky. 

Verze se různí

Situaci vyostřil konflikt, k němuž došlo v neděli. Loď ruské pohraniční stráže úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru, oznámilo velení ukrajinského námořnictva. Naopak podle ruské tajné služby FSB, jejíž součástí je i pohraniční stráž, tři ukrajinská plavidla vplula neoprávněně do ruských vod.

Záběr ze srážky lodě ruské pohraniční stráže s ukrajinským remorkérem.

Záběr ze srážky lodě ruské pohraniční stráže s ukrajinským remorkérem.

„Ruské pohraniční lodě v neděli podnikly otevřeně agresivní činy proti lodím vojenského námořnictva Ukrajiny,“ uvedlo velení ukrajinského námořnictva. To podle listu Ukrajinska pravda také informovalo, že v neděli dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva uskutečňovaly plánovanou a i ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na březích Azovského moře.

„Avšak navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace - kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust - uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu,“ praví se v ukrajinském komuniké. Kutr Don podle něj narazil do remorkéru, který poškodil. „Okupanti (Rusové) odmítají zajistit právo svobodné plavby, zaručené mezinárodními dohodami,“ zdůraznili Ukrajinci.

Ruská pohraniční stráž naopak podle listu Kommersant tvrdí, že ukrajinské lodě „překročily ruské hranice a vpluly do dočasně uzavřené oblasti výsostných vod Ruské federace“, čímž porušily konvenci OSN o mořském právu, „nebezpečně manévrovaly“ a „nepodřizovaly se zákonným požadavkům ruských úřadů“.

Ruská tajná služba FSB obvinila již dříve během dne ukrajinské námořnictvo z provokací vůči Rusku. „Jejich cíl je jasný - chtějí v regionu vyvolat konflikt,“ uvedla FSB ve svém prohlášení.

Podívejte se, jak loď ruské pohraniční stráže narazila do ukrajinského remorkéru:

Reuters, ČTK, Jan Křovák