Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zničenou obří Kachovskou přehradou se valí voda, jaké to může mít následky? Udržela tolik vody jako 25 Orlíků

Svět

  20:05aktualizováno  6. června 2023 7:33
Rozsáhlé záplavy až osmi desítek obcí, vysídlení stovek tisíc lidí, zdevastování zásobování vodou velké části jihu Ukrajiny i Rusy okupovaného Krymu. To je scénář, který by velice pravděpodobně způsobilo protržení Kachovské přehrady. K tomu došlo v úterý 6. června 2023.

Kreml a Kyjev se z možného útoku na ni obviňovaly už od října loňského roku. A právě tehdy vznikl následující text.

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Přehrada je svou rozlohou druhá největší na Ukrajině. Odtéká z ni kromě Dněpru ještě Severokrymský kanál, který slouží suché oblasti severního Krymu k zavlažování a zásobování pitnou vodou. Problém by tak neměli pouze Ukrajinci, ale i Rusové, kteří Krym anektovali roku 2014. Ostatně kanál postavený v roce 1975 pokrývá podle zpravodajského serveru BBC Krymu až 85 procent jeho spotřeby vody.

O tom, jak obrovská masa vody se v přehradě nachází, svědčí její technické parametry. V Kachovské přehradě je běžně okolo 18 km3 vody a rozkládá se na 2155 km2. Pro představu, největší česká přehrada - Orlík - disponuje objemem vody zhruba 0,7 km3 a jeho rozloha asi 27 km2.

Cherson by byl pod vodou do několika hodin

Prokremelský list Komsomolskaja pravda uvedl, že exploze Kachovské přehrady by vyvolala až pět metrů vysokou vlnu, která by rychlostí 25 kilometrů v hodině spláchla všechna města a obce podél Dněpru pod nádrží. Do několika hodin by bylo zřejmě pod vodou i strategické město Cherson. O něj se válčí od začátku invaze a Ukrajinci se nyní snaží o jeho znovudobytí.

Ukrajina chce použít špinavou bombu, tvrdí Šojgu. Absurdní, reagoval Kyjev

„Výsledné ničivé záplavy by mohly posloužit ke krytí stahování ruských sil dál na jih Chersonské oblasti,“ napsali 23. října 2022 analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) . Právě ti již minulý týden jako první upozornili, že Kreml si zřejmě připravuje půdu pro útok na přehradu a následné svalení viny za její zničení na Kyjev. Rusko by tak navíc takticky rozšířilo Dněpr alespoň o kilometr, což by výrazně zkomplikovalo další ofenzivu Ukrajinců.

Na základě vyjádření ukrajinské armádní rozvědky zaminovaly ruské síly přehradu už v dubnu a nyní přidaly k jejím stavidlům a pilířům další trhaviny. „Rusko to dělá, aby zinscenovalo další operaci pod falešnou vlajkou. Chce provést teroristický útok a obvinit z něj Ukrajinu,“ prohlásil v polovině října 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Komentátoři v ruských médiích ovšem argumentují, že by to z jejich pohledu nedávalo smysl právě kvůli případným dopadům na Krym. Navíc, nejhůře zasaženy by byly v případě zkázy přehrady z velké části Rusy okupované oblasti.

Patrně i proto obvinil Ukrajince z plánování útoku na přehradu člen okupační správy v Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Podle něj by bylo cílem takového činu upoutat ruské jednotky při záchranných pracích v zaplaveném Chersonu a dalších obcích na Dněpru. Pak by se Ukrajinci podle něj pokusili o ofenzivu.

Zásoby zbraní se tenčí. Evropa spoléhá na USA, Rusko může vyrábět rychleji

V tomto případě však nelze předpokládat, že by si Ukrajinci sami chtěli poničit vlastní infrastrukturu. Zvláště v době, kdy se Rusům nyní daří úspěšně podnikat útoky na ukrajinskou energetickou síť. Minulý týden ukrajinský prezident avizoval, že bylo zničeno 30 procent výrobních kapacit elektřiny.

Ohrožená jaderná elektrárna

Zelenskyj navíc varoval, že zničení přehrady by mohlo nechat Rusy okupovanou největší evropskou jadernou elektrárnu v Záporoží bez vody k chlazení reaktorů. To by v krajním případě mohlo vést až k havárii.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové však bezprostřední nebezpečí nehrozí. „Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno ze velké speciální nádrže na Dněpru,“ uvedla na Twitteru krátce po zničení přehrady.

O důležitosti přehrady pak svědčí i fakt, že k ní vede most, jenž je v tuto chvíli jediná zcela neporušená dopravní tepna přes Dněpr.

Hrozby špinavou bombou pokračují, Rusko se chystá na boj v radioaktivitě

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal i s odvoláním na toto vyzval OSN, Evropskou unii a další organizace, aby do Kachovské vodní elektrárny urychleně vyslaly mezinárodní monitorovací misi. Ta by mohla pomoci nepřehlednou situaci vyjasnit. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by k něčemu takovému v dohledné době došlo. Až do úterního rána 6. června 2023...

Autor: