Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Napětí v Kosovu: stříleli po vojácích KFOR

Svět

  18:00
PRIŠTINA/PRAHA - Srbští nacionalisté zaútočili na přechod Jarinje na severu Kosova a vypálili ho. Mezinárodní síly se snaží udržet v zemi klid.

Na přechod Jarinje zaútočil zápalnými lahvemi dav 200 Srbů

Měly už konečně v poklidu probíhat rozhovory mezi kosovskými Albánci a Srby o vzájemných vztazích po vyhlášení nezávislosti Kosova. A i vojáci KFOR, kteří zde slouží, se začínali pomalu vracet do svých rodných zemí. Jenže situace se před pár dny nečekaně vyhrotila, zejména v severních částech této bývalé srbské provincie. A ozbrojené střety mezi oběma znesvářenými stranami již mají i první oběť.

Na srbské straně došlo ke třem zraněním, na kosovské byl postřelen policista speciálních jednotek, který svým zraněním později podlehl. Jeho pohřbu se ve středu zúčastnila i nová kosovská prezidentka Atifete Jahjagová. Vojáci KFOR se snažili fungovat jako mediátoři a vypjatou situaci uklidnit. Jenže v noci na včerejšek přišla další akce, tentokrát ze srbské strany. Dav asi 200 extremistů vypálil budovy na hraničním přechodu Jarinje. Celníci a pohraniční stráž pouze stihli utéct do bezpečí na nejbližší stanoviště KFOR. Došlo i na střelbu, naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Policejní jednotky jsou v pohotovosti

Mezi obyvateli severu Kosova panovala i během včerejšího dne nervozita, situace už ale byla o poznání klidnější. Přechod Jarinje nicméně byl raději uzavřen, osobní automobily zde ale projíždět mohly. Vojáci KFOR jen podle srbského listu Blic prohledávali vozy, zda v nich není zakázané zboží či zbraně. Právě mezinárodní jednotky nyní v oblasti hlídkují v mnohem větším počtu. A mají v plánu i důkladně vyšetřit, kdo za házením zápalných lahví a střílením stál.

Srbští nacionalisté se podle svědků pokusili zapálit i sousední hraniční přechod Brnjak, vojáci KFOR jim v tom ale zabránili. Podle kosovského ministra vnitra Bajrama Rexhepiho jsou speciální policejní jednotky v pohotovosti a připraveny kdykoli zasáhnout, kdyby se vojákům NATO nepodařilo udržet situaci pod kontrolou.

"Situace není vůbec dobrá"

Chorvatské ministerstvo obrany včera uvedlo, že ve středu v Kosovu došlo i ke střelbě na dva jejich vrtulníky, které patří pod misi KFOR. Nikdo ale nebyl zraněn. Stříleli prý kosovští Srbové, uvedla chorvatská televize.

Kosovský premiér Hashim Thaci obvinil Bělehrad z toho, že tyto násilné akce organizuje, to ale srbský prezident Boris Tadič odmítl. Podle něj za útoky stojí radikální křídlo srbských nacionalistů. "Násilí, z jakékoli strany, není způsobem, jak řešit problémy," uvedl srbský vládní mluvčí Milivoje Mihajlovič. S kosovským premiérem i se srbským prezidentem současné dění probírala i unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Oba vyzvala k ukončení násilí.
Jak uvedl pro agenturu Reuters francouzský velvyslanec v Přištině Jean-Francois Fitou, "z bezpečnostního hlediska je situace pod kontrolou, nicméně není vůbec dobrá". "Pokud jde o diplomatické hledisko, v příštích dnech je nejdůležitější zachovat klid a zdrženlivost. Když tohoto dosáhneme, je na čase, aby začal mírový dialog mezi Srbskem a Kosovem," dodal.

V okolí základny je situace klidná, hlásí Češi

V Kosovu na základně Šajkovac, která je od hraničního přechodu Jarinje vzdálena asi 100 kilometrů, působí i stovka českých vojáků. Situace se zde ale nijak nevyhrotila. "V okolí základny Šajkovac je situace klidná a kontingent pokračuje v plnění zadaných logistických úkolů," uvedl pro LN major Jan Šulc z Generálního štábu Armády ČR. Češi se zde již balí, jejich pobyt totiž brzy skončí. "Ukončení činnosti našeho uskupení, jehož hlavním úkolem je odsun techniky a materiálu zpět do ČR, se předpokládá do konce října 2011," dodal Šulc.

K prvním ozbrojeným střetům, které jsou nejhorší za poslední roky, došlo po vleklém obchodním sporu. Srbové bojkotovali kosovské zboží a Kosované přistoupili k tomu samému. Protože jsou ale hranice na severu země, kde žijí převážně Srbové, velmi propustné, žádný zákaz dovozu zboží z Bělehradu zde de facto nebyl respektován. Tomu chtěli Kosované zabránit, takže v noci na úterý vyslali do této oblasti speciální policejní jednotky, aby se pokusily získat kontrolu právě nad hraničními přechody Brnjak a Jarinje. Narazili ale na odpor Srbů, kteří na silnicích rozmístili barikády, a došlo i k prvním potyčkám.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...