130 let

Improvizovaná ubytovna pro běžence ve sportovní hale v německém Hanau. | foto: Reuters

Napětí v přeplněných ubytovnách v Německu: uprchlíci si z nábytku vyrábějí zbraně

Afghánistán
  •   13:45aktualizováno  20:13
BERLÍN - V německých ubytovnách pro běžence hrozí eskalace násilí a někteří uprchlíci si z nábytku vyrábějí improvizované zbraně, varoval předseda německých policejních odborů Reiner Wendt. Ministr vnitra Thomas de Maiziére přiznává, že přeplněné ubytovny představují problém, země ale podle něj v současnosti nemá možnosti, jak situaci řešit.

Bavorský ministr nevylučuje stavbu plotu. Příliv běženců musíme přibrzdit, říká

„Hrozí nebezpečí, že se situace nejen na hranicích, ale také v ubytovnách pro uprchlíky vymkne kontrole,“ řekl Wendt deníku Bild. „Podle našich poznatků dochází bohužel na mnoha místech, nejen v Kasselu a v Hamburku, téměř denně k cíleným a dobře připraveným násilným konfliktům kvůli etnické nebo náboženské příslušnosti,“ řekl. V obou zmíněných městech se v uplynulém týdnu střetli běženci mezi sebou a potyčky si vyžádaly desítky zraněných.

Migranti a uprchlíci se tlačí ve frontě v registračním středisku pro žadatele o...
Chlapec ze Sýrie je očkován v centru pro běžence (Německo).

VAROVÁNÍ PŘED RADIKÁLY

Pokud se německé úřady nedokážou postarat o běžence, snadno je mohou oslovit islámští radikálové, varoval v Berlíně Ahmed Mansour z vedení Německého islámského fóra. Podle něj je také důležité dlouhodobě s běženci pracovat, aby v běžném životě přijali za své hodnoty německé společnosti a řídili se jimi.

  • "Víme, že salafisté stojí před ubytovnami a stanovými tábory pro běžence. Víme, že se je snaží získat pro svou věc," řekl Mansour. Podle něj ale nelze paušálně nahlížet na uprchlíky jako na potenciální extremisty. "Většinu běženců tvoří lidé, kteří utekli do Evropy právě před islamismem, před nímž tady hledají ochranu," řekl.
  • Varoval však, že pokud se budou běženci setkávat s nepřátelstvím společnosti, mohou snáz podlehnout salafistické propagandě. "Stanou se k ní náchylnější, pokud zde nedostanou žádnou perspektivu. Pokud je zde budeme odmítat, pokud se s nimi bude zacházet diskriminačně a budou terčem rasismu," řekl Mansour.
  • Vstřícný postoj, který vůči běžencům ukazuje mnoho německých dobrovolníků i pracovníků v registračních centrech, podle Mansoura pomáhá k tomu, aby se uprchlíci cítili součástí společnosti. "Z dlouhodobého hlediska ale potřebujeme, aby tito lidé přijali za svou německou ústavu, aby se jejími hodnotami řídili v běžném životě," upozorňuje. "Pro přijetí hodnot německé společnosti nestačí říkat uprchlíkům 'to je zakázáno, to je dovoleno'. Je třeba, aby se s nimi i v mešitách mluvilo o rovnoprávnosti všech lidí, o významu občanské společnosti. A především je potřeba zajistit jim perspektivu kvalitního života, aby se zde necítili frustrováni.“

Ministr vnitra v pátek v televizi ZDF přiznal, že bitky v ubytovnách jsou do značné míry způsobeny tím, že jsou tato zařízení přeplněná a lidé v nich musejí dlouho čekat, než úřady rozhodnou o jejich osudu. „Ale upřímně řečeno, jinak to nejde,“ řekl. Už ve čtvrtek ve Spolkovém sněmu prohlásil, že Německo dělá vše, co je v jeho silách, aby se s příchodem uprchlíků vypořádalo. Žádný recept na rychlé zlepšení situace v ubytovnách podle něj není.

I menšina musí dodržovat zákon

De Maiziére také kritizoval chování některých běženců. „Až do léta byli uprchlíci vděční za to, že u nás mohou být. Ptali se, kde je policie, kde je úřad (pro migraci). A zjišťovali si, kam v Německu budou umístěni. To se teď změnilo. Nyní mnoho běženců věří, že se mohou sami kamkoli přestěhovat,“ řekl.

Podle něj má část uprchlíků, kteří do Německa v těchto dnech přichází, příliš velké nároky. „Stávkují, protože se jim nelíbí ubytovny, bouří se, když jim nechutná jídlo, perou se v azylových zařízeních,“ řekl ministr. Podle něj se těchto věcí sice dopouští jen menšina běženců, Německo však musí vyžadovat od všech, kdo přicházejí, aby se přizpůsobili místní kultuře a dodržovali místní zákony.

V Německu se v září zaregistrovalo rekordních 170 000 běženců, skutečný počet přicházejících uprchlíků ale je výrazně větší. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho tento týden odhadl na 270 000 lidí. Německá vláda očekává, že celkem za letošní rok dorazí do země 800 000 žadatelů o azyl. Někteří politici mluví dokonce o milionu běženců.

Strach z cholery

Napětí přetrvává také na řeckém ostrově Kos, kde se po plavbě přes Středozemní moře vylodily už tisíce uprchlíků. V místě se nyní objevilo podezření na nákazu cholerou. Řecké úřady jsou v pohotovosti a vyzývají místní obyvatele, aby přijali příslušná opatření v oblasti zdravotní prevence.

  • Ostrov Kos zaznamenal příliv tisíců migrantů a uprchlíků ze zemí, jako jsou Sýrie, Irák a Afghánistán. Běženci se na něj dostávají přes úzký pás Egejského moře z nedalekého Turecka.
  • Pobyt desetitisíců lidí na relativně malém ostrově, než jsou přesouváni do kontinentálního Řecka, způsobuje nemalé problémy právě po hygienické stránce. Většina běženců přebývá na otevřených prostranstvích, kde se hromadí odpadky a kde je nedostatek mobilních toalet.
  • Cholera vypukla v září v Iráku, odkud pochází část uprchlíků. Zaznamenáno tam bylo již nejméně 121 případů nákazy.

Příznaky nemoci byly zjištěny u 79letého nizozemského turisty, který byl přepraven na pohotovost do metropole Atén. Muž podstupuje testy a preventivní léčbu v nemocnici poté, co ho postihly dlouhodobé těžké průjmy a vysoké horečky. Diagnóza ale nebyla dosud potvrzena, upozornila agentura Reuters.

„Pokračujeme s dalšími vyšetřeními, aby se zabránilo nebezpečí rozšíření nákazy,“ uvedlo řecké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci v prohlášení. Zároveň vyzvalo občany, aby dodržovali hygienickou prevenci, tedy aby si myli ruce a dodržovali další přísná hygienická pravidla předtím, než se pustí do konzumace jídla a tekutin.

Cholera se šíří hlavně prostřednictvím kontaminované vody a potravin, a pokud se neléčí, může během několika hodin způsobit smrt dehydratací a selháním ledvin.

Gumový člun syrských uprchlíků přistává na pláži řeckého ostrova Kos.

Autor: ČTK