10. září 2018 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Napíšu skutečnou knihu! Woodwardovo dílo je jen další útok proti mně

Americký prezident Donald Trump (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump chce napsat knihu o skutečných poměrech v Bílém domě, která má popřít skandální informace obsažené v díle veterána americké žurnalistiky Boba Woodwarda. Jeho knihu nazvanou „Strach. Trump v Bílém domě“, která se má na pultech objevit v úterý, označil v pondělí prezident na Twitteru za špatný vtip.

„Je to jen další útok proti mně, salva útoků s použitím teď už zpochybněných nejmenovaných a anonymních zdrojů. Mnoho z nich už veřejně označilo své údajné citáty, stejně jako celou knihu, za výmysl,“ napsal prezident v obvyklé ranní dávce twitterových vzkazů. „Demokraté se nemohou smířit s prohrou. Napíšu skutečnou knihu!“ slíbil Trump.

10.září 2018 v 13:22, příspěvek archivován: 10.září 2018 v 16:15

The Woodward book is a Joke - just another assault against me, in a barrage of assaults, using now disproven unnamed and anonymous sources. Many have already come forward to say the quotes by them, like the book, are fiction. Dems can’t stand losing. I’ll write the real book!

Výňatky z Woodwardovy knihy už před časem zveřejnil list The Washington Post. Novinář popsal atmosféru v Bílém domě jako neustálé obavy z prezidentovy nevypočitatelnosti. Dění v prezidentově štábu označil za „nervové zhroucení“ americké exekutivy.

Trump už minulý týden dílo odsoudil jako další špatnou knihu a nevyloučil, že Woodwarda zaplatili demokraté ve snaze poškodit republikány před listopadovými volbami do Kongresu.

V pondělí prezident na Twitteru popsal štáb Bílého domu jako „hladce fungující stroj“. Tým připravil „jedny z největších a nejdůležitějších smluv v historii země“ a další prý chystá. „Demokraté se mohou zbláznit!“ napsal prezident dva měsíce před kongresovými volbami, v nichž podle analytiků republikáni mohou ztratit většinu ve Sněmovně reprezentantů a značně ztížit další fungování prezidentského úřadu.

Pokud Trump skutečně slib splní a knihu napíše, nebude to zdaleka jeho první literární počin. Na svém kontě má údajně víc než dvacítku knih, první dílo jako spoluautor publikoval pod názvem „Trump: Umění udělat dohodu“ už v roce 1987. Kniha, kterou údajně ve skutečnosti napsal novinář Tony Schwartz, se na americkém trhu po vydání stala bestsellerem. Loni ji dostal darem severokorejský diktátor Kim Čong-un.

ČTK
Y. Fetsyshkanyn Účelofka a káámpááň 19:11 10.9.2018
J. Kohout Napíše to levou zadní :) 20:28 10.9.2018
J. Kohout Srandista 17:59 10.9.2018

Najdete na Lidovky.cz