Podle průzkumu si každý stý Rus myslí, že Napoleona porazil Georgij Žukov, který se však proslavil jako sovětský maršál až o více než století později v boji s Německem. Stejný počet obdivovatelů má i Andrej Bolkonskij, literární hrdina z románu Vojna a mír Lva Tolstého. Podle každého dvacátého Rusa se hrdinou války s Napoleonem stal neporazitelný vojevůdce Alexandr Suvorov. Ani ten se však s císařem utkat nemohl, protože zemřel 12 let před francouzským vpádem do Ruska. Více než pětina přiznala, že neví.
Většina Rusů, dvě třetiny dotázaných, však správně identifikovala jako svého válečného hrdinu Michaila Kutuzova, který s Napoleonem svedl bitvu u Borodina. Krvavá řež, po které zůstaly desetitisíce padlých, zůstává dodnes předmětem sporů. "Francouzi se ukázali být hodni vítězství, ale Rusové si zasloužili právo nepovažovat se za poražené," prohlásil prý po bitvě sám Napoleon. Ten sice vtáhl do Moskvy, tu však Rusové podpálili. Po vynuceném ústupu zbylo z císařovy armády jen torzo.
Rusové se u Borodina opět střetli s Napoleonem |
Kutuzovovi následníci však mají jasno: podle 70 procent dotázaných u Borodina vyhráli Rusové, podle desetiny nevyhrál nikdo a 13 procent přiznalo vítězství Napoleonovi.
Za hlavní příčinu Napoleonovy porážky téměř polovina dotázaných označila krutou ruskou zimu. Až poté následovalo hrdinství ruských vojáků, um vojevůdců, záškodnictví partyzánů, mizernost ruských cest, epidemie tyfu či nesourodost Napoleonovy armády. Poznatky z průzkumu podle komentátorů prý svědčí hlavně o tom, jak rychle se zapomínají středoškolské znalosti.