Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Módí se stal podruhé indickým premiérem. Na obřad přijely i bollywoodské hvězdy

Indický premiér Naréndra Módí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický premiér Naréndra Módí. | foto: Reuters

DILLÍ Naréndra Módí ve čtvrtek složil přísahu a stal se podruhé indickým premiérem, informovala agentura Reuters. Módího nacionalistická Indická lidová strana (BJP) získala 303 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu. Na slavnostní obřad v prezidentském paláci byly pozvány tisíce lidí, včetně bollywoodských hvězd, sportovních legend a zástupců partnerských zemí z regionu. Chyběl však pákistánský premiér Imran Chán a nedostavili se někteří představitelé opozice. Přísahu složil i Módího kabinet.

Volby v největší demokracii světa, které se konaly v sedmi fázích a trvaly šest týdnů, byly vnímány jako referendum o Módím. Kritici mu vyčítají, že spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie.

Stále častěji se stává terčem kritiky také Módího hospodářská politika. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století.

Klíčoví představitelé opozice i indických států

Módí kampaň založil na své osobě a národní bezpečnosti - v únoru sebevražedný atentát, při němž v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie, zvýšil napětí mezi Indií a Pákistánem. Módího vláda hned po atentátu podnikla odvetné kroky a tento postup podle analytiků umocnil před volbami Módího podporu.

Čtvrtečního ceremoniálu se zúčastnili klíčoví představitelé opozice a jednotlivých indických států. Pozváni byli zástupci Bangladéše, Barmy, Srí Lanky, Thajska, Kyrgystánu, Mauricia, Nepálu a Bhútánu. Chyběl ale pákistánský premiér. V roce 2014 přitom tehdejší předseda pákistánské vlády Naváz Šaríf na slavnostní obřad přijel.

Dostavil se i vůdce hlavní opoziční strany Indický národní kongres Ráhul Gándhí z vlivné politické dynastie. Pozvání naopak odmítla Mamata Banerdžíová, která vede regionální vládu v Západním Bengálsku a Módího soustavně kritizuje. Odmítnutí opodstatnila tím, že BJP šíří klamnou zprávu, že v Západním Bengálsku zemřelo 54 kvůli politicky motivovanému násilí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...