29. prosince 2016 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočníka v Berlíně zastavily automatické brzdy kamionu. Mohl zabít víc lidí

Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | foto: Reuters

BERLÍN Počet obětí útoku na vánočních trzích v Berlíně mohl být pravděpodobně mnohem vyšší. Životy zachránil systém automatického brzdění, kterým musí být podle nařízení EU vybavena všechna větší nákladní vozidla. Ve středu o tom informovala německá média. Německé úřady propustily 40letého Tunisana podezřelého ze spojení s atentátníkem.

Útočník, který 19. prosince vjel kamionem mezi lidi na vánočních trzích v Berlíně, mohl mít na svědomí daleko více životů. Po přibližně 70 metrech se ale kamion zastavil. Spekulovalo se o tom, že se tak stalo díky úsilí polského řidiče kamionu, který se snažil útočníkovi v činu zabránit. Podle zjištění německého deníku Sueddeutsche Zeitung, na který odkázal server dw.com, to ale způsobil systém automatického brzdění.

Tímto systémem musí být podle nařízení EU od roku 2012 vybavena všechna nákladní vozidla s hmotností nad 3500 kilogramů. Systém se spouští v případě, že zaznamená kolizi, a aktivoval se tedy i při berlínském útoku, poté co došlo k první srážce. Je proto velmi pravděpodobné, že bez něj by byl počet obětí daleko vyšší.

Při útoku na berlínském náměstí Breitscheidplatz zemřelo 12 lidí. Kromě šesti Němců rovněž turisté z Česka, Itálie a Izraele. Dalších 48 lidí bylo zraněno. Tunisan Anis Amri, který tento útok spáchal, byl o několik dní později zastřelen v Miláně při přestřelce s policií.

Kamion, který vjel do davu na vánočním trhu v Berlíně.
Kamion vjel do davu na vánočním trhu v Berlíně a podle svědků jel ještě...

Muž podezřelý z napojení na Amriho propuštěn

Německé úřady propustily 40letého Tunisana podezřelého ze spojení s atentátníkem. Na Tunisana, jehož jméno úřady nezveřejnily, se státní zastupitelství rozhodlo neuvalit vazbu, takže byl propuštěn na svobodu. Policie jej zadržela ve středu v Berlíně, kde žil. Úřady také prohledaly jeho byt a obchodní prostory ve čtvrti Tempelhof na jihu města.

Na stopu Tunisanovi přišli vyšetřovatelé zřejmě po analýze Amriho komunikace. Jeho mobil předtím nalezli v kamionu, jenž byl použit při útoku na vánoční trh. Podle časopisu Focus Amri deset minut před berlínským atentátem rozeslal několik zpráv a fotografií islamistům v Berlíně a Porúří. Zadržený Tunisan byl údajně jedním z adresátů.

Po dalších možných Amriho komplicích pátrá policie i v dalších evropských zemích, zejména v Itálii, kde Amri pobýval a kam utekl po masakru v Berlíně. Italský premiér Paolo Gentiloni ve čtvrtek podle agentury APA prohlásil na tiskové konferenci, že Amri neměl v Itálii významnou síť kontaktů a případných pomocníků.

dkDavid Krkoška

Najdete na Lidovky.cz