Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Narkomafie v Latinské Americe už se na současnou situaci adaptovala, nákaza ji prý nepoloží

Svět

  9:44
BOGOTÁ - Kvůli pandemii nemoci covid-19, která uzavřela hranice a téměř zastavila mezinárodní leteckou dopravu, mají podle některých analytiků existenční starosti také drogové kartely v Latinské Americe. Podle jiných expertů, které tento týden citoval server BBC Mundo, se ale narkomafie už adaptovaly na novou situaci.
Kokain (ilustrační foto).

Kokain (ilustrační foto). foto: Shutterstock

V krátkodobém horizontu zřejmě vzroste kriminalita v některých regionech, kde budou gangy bojovat o udržení kriminálních příležitostí, byť nyní menších. Místní bezpečnostní složky mají v nynější pandemii navíc podle BBC Mundo více jiných starostí, mimo jiné kvůli kontrolám dodržování karanténních omezení.

Na irském venkově zuří drogové války, brutální vražda mladíka vyvolala protesty obyvatel

„Organizovaný zločin je v takových situacích aktivnější a flexibilnější než vláda,“ řekl BBC Mundo Jeremy McDermott, spoluzakladatel organizace investigativních novinářů Insight Crime, která se specializuje na organizovaný zločin v Latinské Americe. „Jsou schopní rychle změnit modus operandi (způsob svého jednání),“ dodal.

Na omezení letecké přepravy už podle McDermotta narkomafie v Latinské Americe zareagovala například větším využitím ponorek. Už koncem března zadrželo kolumbijské námořnictvo v pobřežních vodách narkoponorku s tunou kokainu na palubě, šlo o dvanáctou ponorku s drogami odhalenou v Kolumbii za první tři měsíce letošního roku.

Kolumbijským producentům kokainu způsobila nynější pandemie i další komplikace, a to například přerušením ilegálních dodávek benzinu z Venezuely. Hranice mezi oběma zeměmi jsou uzavřené. Benzin se používá při výrobě kokainu jako rozpouštědlo. Podle McDermotta ale uzavřené hranice pro drogové gangy nejsou nový problém.

Podle mexického novináře Héctora de Mauleona se s potížemi potýkají i mexické drogové gangy. „Do mexických přístavů přestal připlouvat čínský materiál pro výrobu syntetických drog a zároveň jsou větší problémy na hranicích (s USA),“ napsal Mauleon tento měsíc v deníku El Universal.

Některé drogové kartely v Mexiku se snaží využít pandemie k získání přízně místních obyvatel. Tento měsíc se v mexických novinách objevily zprávy, že některé kartely posílají lidem balíky s potravinovou pomocí, na nichž je také nálepka se jménem kartelu.

V brazilských chudinských favelách se naopak snaží úřady vlivu kriminálních gangů využít k prosazování omezení volného pohybu zavedeného kvůli koronaviru. „Rozumějte, v těchto oblastech je stát často nepřítomný, vládnou tam narkomafie a ozbrojené milice. Tak jak vybudovat tento most v zájmu zachování lidských životů? Dialogem, ano s drogovými překupníky, milicemi, protože i oni jsou lidé a musí pomoci,“ citoval začátkem měsíce tehdejšího brazilského ministra zdravotnictví Luize Henriqua Mandettu deník O Globo.

Naopak v Salvadoru se zapojily gangy spontánně, zřejmě i z obav z nákazy a z toho, že nemocnice jim pak neposkytnou zdravotní péči. Před třemi týdny citoval místní deník El Faro několik členů zločineckých skupin, včetně salvadorského šéfa mezinárodního gangu Mara Salvatrucha. Ten uvedl, že členové jeho gangu budou vynucovat zákaz vycházení i násilím.

Podle McDermotta se ale kvůli pandemii covid-19 latinskoamerické mafie bez peněz neocitnou. „Drogové kartely v Kolumbii už nefungují jako ty dřívější z Medellínu či z Cali. Dnes mnohé z nich operují na principu outsourcingu,“ uvedl McDermott. Navíc mají velmi diverzifikovaná portfolia činnosti, dodal. „Když nemají dostatečné příjmy z vývozu drog, můžou prodávat falešné léky, pašovat lidi či se uchýlit k jiným kriminálním činnostem,“ uvedl McDermott.

Autor: