Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Narušení křehkého míru? K útoku na schůzi Tálibánu s afghánskými vojáky se přihlásil Islámský stát

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

KÁBUL Přes dvě desítky lidí v sobotu zahynuly při výbuchu na shromáždění zástupců radikálního hnutí Tálibán a afghánských bezpečnostních sil ve městě Nangarhár na východě země. K bombovému útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Zemřelo nejméně 26 lidí.

V Afghánistánu od pátku při příležitosti muslimského svátku íd al-fitr platí příměří mezi bojovníky Tálibánu a vládními jednotkami. Klid zbraní se však nevztahuje na operace Tálibánu proti vojákům mezinárodní koalice. K bombovému útoku na shromáždění Tálibánu a afghánských vládních sil, při kterém zemřelo 26 lidí, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Shromáždění zástupců radikálního hnutí Tálibán a afghánských vojáků.
V Afghánistánu od pátku při příležitosti muslimského svátku íd al-fitr platí...

Afghánský prezident  prodloužil příměří

Afghánský prezident Ašraf Ghaní  jednostranně prodloužil příměří s radikálním hnutím Tálibán, které vyzval, aby přistoupilo ke stejnému kroku. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že vláda propustila z vězení 46 tálibů. 

Ghaní k jednostrannému prodloužení příměří neuvedl žádný časový rámec. Prohlásil také, že nyní bude vyčkávat na odpověď Tálibánu, v jehož souhlas ale věří. Poděkoval také duchovním vůdcům za jejich mírové úsilí. Muslimští duchovní z celé země totiž vydali náboženský edikt (fatvu), jímž prohlásili sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané.

Reuters nicméně poznamenal, že není jasné, zda prezident v době svého prohlášení věděl o bombovém útoku na shromáždění zástupců hnutí Tálibán a afghánských bezpečnostních sil v provincii Nangarhár na východě země. Tálibán ale podle Reuters uvedl, že za tímto útokem nestojí.

Do stávajícího příměří vláda nezahrnula teroristické hnutí Islámský stát, které v Afghánistánu rovněž působí a které považuje Tálibán za svého nepřítele.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!