130 let

Astronaut (ilustrační foto) | foto: NASAReprofoto

Plány na dobytí Marsu do roku 2033 posvětil zákon. NASA čeká na Trumpův podpis

Svět
  •   6:00
WASHINGTON/PRAHA - Sny o dosažení rudé planety lidskou nohou získávají podle nejnovějšího zákona, který prošel ve středu americkou Sněmovnou reprezentantů, reálnější obrysy. První lidé by podle představených plánů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) mimo jiné měli odletět na Mars nejpozději v roce 2033.

Na půdě Sněmovny reprezentantů a Senátu se znovu debatovalo o plánech NASA pro následující dekády po šesti letech. Obě komory schválily měsíce připravovaný zákon, který umožní upravení priorit NASA, bez námitek. Podle amerického serveru Space News neměl ani jeden ze zákonodárců s novelou žádný problém.

Vědci objevili unikátní systém se třemi planetami, na nichž by mohl být život

Zákon bude mít nyní v rukou americký prezident Donald Trump. Ten má šanci jej vetovat, neočekává se však, že by bude proti. Za jednu z priorit své administrativy už v inauguračním projevu na konci ledna označil „objasňování vesmírných záhad“.

Kongres přiřknul NASA rozpočet ve výši 19,5 miliardy dolarů (v přepočtu téměř půl bilionu korun), což činí zhruba půl procenta celého amerického federálního rozpočtu. Detailně jej rozebírá Americká astronomická společnost, podle níž má víc peněz jít právě na Trumpem preferovanou sekci vesmírného průzkumu - cestu lidské posádky k sousední planetě.

Hlavním cílem je podle dokumentu vytvořit detailní plán, na jehož konci udělá člověk nový „velký krok pro lidstvo“, tentokrát ale na Marsu. V ideálním případě se k němu posádka ve vesmírné lodi vybudované některou nevládní technologickou firmou měla vydat do roku 2033.

Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Eugene Cernan.
Nejnovější snímky Marsu od Curiosity: skalnaté výběžky v regionu "Murray...

Pomoci by k tomu měl Space Launch System (SLS), obří raketa, na které začala pracovat NASA už za prezidenta Baracka Obamy. Ta by měla nést modul Orion, jež agentura vyvíjí pro dlouhé lety s lidskou posádkou. Detailní studii, která by představila pokrok v těchto projektech, si už v únoru vyžádal přímo Bílý dům, jak informoval server Business Insider.

Testování SLS s Orionem má být prvním jasným krokem ke splnění cílů rozsáhlého plánu. Bezpilotní let by se měl uskutečnit už v roce 2018. Podle serveru Business Insider vládní představitelé chtějí, aby se už v roce 2021 konal první pilotovaný let Orionu, jehož potenciální úspěch by měl být v následujícím desetiletí završen letem na Měsíc.

Hledání života na Europě a lov asteroidů

Téměř stopadesátistránkový dokument, který určí směřování největšího světového úřadu zabývajícího se dobýváním vesmíru, rozebírá detailně několik dalších zajímavých projektů.

Mezi priority zařadili navrhovatelé zákona hledání života na ledem pokrytém měsíci Jupitera Europě. Výzkumníci se domnívají, že pod tlustou vrstvou ledu může mít voda v tekutém stavu dostatečnou teplotu na to, aby se v ní rozvíjel mimozemský život.

Důležitou součástí práce NASA by mělo být hledání Zemi nebezpečných asteroidů. Dlouhodobějším cílem je mise vedoucí ke schopnostem přesměrovat dráhu asteroidu, aby se nesrazil s naší planetou. Dokonce je v plánu vybraný asteroid „chytit“ a připoutat k oběžné dráze Země a následně na něj vyslat průzkumný tým.

Podle zákona je potřeba rozšířit přítomnost lidí na oběžné dráze Země, vyslat nové vozítko na Mars, aby zjistilo, jestli na něm v minulosti někdy byl život. Specifickým výzkumným cílem agentury má být rozvoj použití radioaktivního plutonia jako pohonu pro vesmírné roboty a hledání cesty, jak by se dalo využít jako pohon pro vesmírné lodě.

Upozaděný výzkum klimatu

Jedním z důležitých dlouhodobých cílů je pak „lov“ obyvatelných exoplanet. V tom vesmírný úřad povzbudil v únoru ohlášený nález hvězdného systému, v němž obíhá hvězdu celkem 7 Zemi podobných planet, z nichž na třech může být voda v kapalném stavu, tedy podmínka dlouhodobě udržitelného života.

S Trumpem propojení republikánští zákonodárci se však zřejmě chtějí obrátit proti prioritám minulého zřízení. Zákon totiž opomíjí aktivity NASA v oblasti výzkumu zemského klimatu a jeho proměn. Toto privilegium přitom vesmírnému úřadu náleželo posledních 58 let, nová vláda však změny klimatu a jejich dopad neuznává.

Autor: Jakub Fajnor
  • Vybrali jsme pro Vás