Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Naše elitní jednotky působí v Sýrii, přiznal íránský generál

Blízký východ

  18:05
DAMAŠEK/TEHERÁN - Syrská armáda v celé zemi bombardovala pozice rebelů. Íránský velitel přiznal, že jako poradci v Sýrii i v Libanonu působí členové elitních íránských oddílů Kuds.

Chlapec v domě, který poničily Asadovy jednotky foto: Reuters

"V Sýrii a v Libanonu je určitý počet členů jednotek Kuds, ale to neznamená, že tam máme vojenské zastoupení. Poskytujeme rady a názory a dělíme se o svou zkušenost," řekl generál Mohammad Alí Džafarí na tiskové konferenci. Druh rad nebo názorů nespecifikoval, ale dodal: "Jsme hrdí na to, že bráníme Sýrii, která je článkem boje" proti Izraeli.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednotky Kuds jsou součástí revolučních gard, které za revoluce pomohly k moci duchovním a dodnes mají v Íránu výlučné postavení. Džafarí je první z velení těchto oddílů, který veřejně přiznal účast Kuds v syrském konfliktu.

Syrské letectvo dnes intenzivně bombardovalo pozice opozice v Damašku, Dará, Halabu, Hamá, Homsu a Dajr az-Zauru. Hlášena je dvacítka mrtvých, z nichž sedm přišlo o život při pumovém atentátu na autobus v jihosyrské Dará. V sobotu v Sýrii zemřelo 115 lidí, většinou civilistů.

Začíná nový školní rok

Dnes také v Sýrii začal školní rok, ale OSN odhaduje, že za syrského konfliktu bylo na 2000 škol zničeno nebo těžce poškozeno. Ve 13 ze škol v Damašku jsou stále běženci, kteří prchli z domovů před boji.

O Sýrii se dnes na mši v Bejrútu zmínil papež Benedikt XVI. Požádal mezinárodní komunitu, aby se snažila najít řešení syrské krize. "Ať Bůh vaší zemi, Sýrii a Blízkému východu poskytne dar míru v srdcích, klid zbraní a ukončení veškerého násilí," řekl.

V Sýrii je stále zvláštní zmocněnec OSN Lachdar Brahímí, který se má po Kofim Annanovi pokusit vyřešit syrskou krizi. Po svém sobotním setkání s prezidentem Bašárem Asadem prohlásil, že situace je velmi nebezpečná a že ohrožuje nejen Sýrii a region, ale celý svět.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!