20. února 2019 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naše kroky jsou obranné. Putin pohrozil USA a Západu odvetou za případné ohrožení

Putin pohrozil USA a Západu odvetou za případné ohrožení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin pohrozil USA a Západu odvetou za případné ohrožení. | foto: Reuters

Moskva Ruský prezident Vladimir Putin ve středu varoval Spojené státy před rozmístěním nových jaderných střel v Evropě po odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Ruská odpověď by podle Putina byla nejen zrcadlová, ale i asymetrická.

Znamená to, že ruské zbraně by tedy byly schopny zasáhnout nejen místa dislokace amerických zbraní v Evropě, ale i „centrum rozhodování“ v samotných USA.

„Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich (nových) zbraní. Ať nejprve počítají a až pak rozhodují o hrozbách na naši adresu,“ doporučil ruský prezident. Zároveň zdůraznil, že Rusko nechce konfrontaci a že pro svůj stabilní a dlouhodobý rozvoj potřebuje mír.

Američané od smlouvy INF uzavřené v roce 1987 na sklonku studené války odstoupili počátkem měsíce, čímž začala běžet půlroční lhůta, během níž se dá o osudu smlouvy ještě jednat. Vzápětí po jednostranném americkém kroku ohlásil Putin, že od smlouvy odstupuje i Rusko.

Nebudeme bušit na zavřené dveře

„Jsme připraveni na rozhovory o odzbrojení, ale bušit na zavřené dveře dál nebudeme. Počkáme si, až naši partneři dozrají k rovnoprávnému jednání,“ prohlásil na adresu Washingtonu a obecně Západu.

„Rusko nikoho neohrožuje. Naše kroky v obraně mají odvetný, a tedy obranný charakter,“ zdůraznil Putin poté, co popsal úspěšný vývoj nových zbraní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz