2. června 2018 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Naše platy jsou nižší a nižší.‘ Tisíce Argentinců demonstrovaly proti ekonomické politice vlády

Tisíce Argentinců demonstrovaly proti ekonomické politice vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce Argentinců demonstrovaly proti ekonomické politice vlády. | foto: Reuters

BUENOS AIRES Několik desítek tisíc Argentinců protestovalo podle agentury AP v pátek v Buenos Aires proti ekonomické politice vlády prezidenta Mauricia Macriho. Do metropole dorazili lidé z celé země v rámci takzvaného Federálního pochodu za chleba a práci a vyzvali vedení největší odborové centrály k vyhlášení generální stávky. Podle deníku EL País by o ní mělo vedení rozhodnout příští týden.

Demonstranti protestují proti růstu cen v této třetí největší ekonomice Latinské Ameriky. V posledních letech Argentinu sužuje vysoká inflace, která by mohla letos dosáhnout až 25 procent.

V posledních letech Argentinu sužuje vysoká inflace, která by mohla letos...
Několik desítek tisíc Argentinců protestovalo podle agentury AP v pátek v...

Organizátoři svolali pochod proti vládě také proto, že se jim nelíbí záměr vlády půjčit si peníze u Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle mnohých totiž stálo zadlužení země u MMF za krizí v Argentině z přelomu století, kdy země vyhlásila státní bankrot. Podle květnového průzkumu považuje půjčky od MMF za špatný krok 75 procent Argentinců.

„Ceny potravin rostou každý den a naše platy jsou nižší a nižší,“ postěžovala si matka tří dětí, která do metropole dorazila ze severu země. Další demonstrantka kritizovala tvrdě samotného prezidenta, kterého označila za anti-Robina Hooda, jenž „krade chudým a dává bohatým“.

02.června 2018 v 05:00, příspěvek archivován: 02.června 2018 v 11:25

VIDEO: Thousands march to protest #Argentina's economic policies https://t.co/7JY0XxLMJX https://t.co/vSDaoO8g29

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Thousands march to protest #Argentina's economic policies https://t.co/7JY0XxLMJX https://t.co/vSDaoO8g29

Syn italského přistěhovalce a bohatého magnáta Macri je prezidentem země od prosince 2015, kdy ukončil dvanáctiletou éru zvanou kirchnerismus. Během ní byl prezidentem Néstor Kirchner a poté osm let jeho manželka Fernándezová, kteří oba tíhli k levicové politice a zvyšovali sociální výdaje. Macriho popularita od nástupu do úřadu klesla, podle deníku El País nyní poprvé pod 50 procent.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz