Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naše vláda se potápí jako Titanik, píše italský tisk k Berlusconiho aférám

Svět

  13:13
ŘÍM - K posledním chvílím na Titaniku přirovnal politickou situaci v Itálii konzervativní list Corriere della Sera. Současná vládní krize se odehrává na pozadí nejnovějšího z řady sexuálních skandálů italského premiéra Silvia Berlusconiho a výzvy opozice k jeho demisi.

Silvio Berlusconi foto: Reuters

"Orchestr na palubě vyhrává neustále ty stejné šlágry: partygirls, Ruby, Noemi. A i když jsou ještě mezi pasažéry ti, kteří tančí jako smyslů zbavení, tak neustále stoupá počet těch, kteří zůstávají sedět a čekají na konec party. Loď narazí na ledovec a pomalu, ale jistě klesne ke dnu," napsal list Corriere della Sera, který smyšlenými názvy šlágrů narážel na některé z premiérových sexuálních afér.

Modelka Noemi, kvůli níž se s Berlusconim rozvedla jeho žena

Noemi Letizia, modelka, kvůli níž se s Berlusconim rozvádí jeho žena Veronica

Kabinet italského premiéra Silvia Berlusconiho se v uplynulých dnech silně otřásl, když několik poslanců, včetně předsedy italské poslanecké sněmovny a Berlusconiho bývalého kolegy Gianfranca Finiho, vyzvalo premiéra k demisi. Fini podle serveru abc.com.net uvedl, že by rezignace předsedy vlády vzhledem k jeho sexuálním a korupčním skandálům i rostoucímu tlaku z řad opozice a odborů byla nejlepším řešením a pro "dobro země".

Čtěte více o Berlusconiho aférách:

Čtyřiasedmdesátiletý Berlusconi však již poněkolikáté podle DPA zopakoval, že má v plánu zůstat ve svém úřadu až do konce funkčního období v roce 2013. Z řad politických komentátorů padl již také návrh, aby prezident odešel do exilu po vzoru bývalého zkorumpovaného premiéra Bettina Craxiho (1983-1987), napsal server abc.net.au.

Italský parlament přitom ještě koncem září vyslovil Berlusconiho vládě důvěru, přičemž ji podrželi právě pravostředoví poslanci sdružení ve Finiho skupině. Fini na konci července hnutí Lid svobody (PDL) vytvořené společně s Berlusconim opustil. Šéfa poslanecké sněmovny ovšem následovalo do opozice 34 poslanců a deset senátorů, takže vláda přišla o podporu nadpoloviční většiny. Tu zajišťuje 316 hlasů.

Břišní tanečnice Ruby, která se účastnila Berlusconiho večírků a nebylo jí ještě 18 let
Břišní tanečnice Karima

Nejnovější Berlusconiho aféra, která plní přední stránky italského tisku, se týká sedmnáctileté marocké dívky, která si říká Ruby a která milánským soudcům řekla, že se zúčastnila večírků v Berlusconiho soukromé vile v Arcore u Milána. Berlusconi prý navíc v květnu tlačil na policii, aby propustila "Ruby", kterou zadržela kvůli údajné krádeži 3000 eur (téměř 74.000 korun). Chování milánské policie, která premiérovo nařízení uposlechla, se bude projednávat také v římském parlamentu.

I církev sleduje vládní krizi v důsledku premiérových sexuálních skandálů se vzrůstajícími obavami. Italská biskupská konference varovala před mravním úpadkem v politice a ve společnosti a vyzvala k návratu ke skutečným životním hodnotám.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat