6. dubna 2019 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naše země je plná, už vás nemůžeme přijímat, vzkázal Trump migrantům na mexické hranici

„Mluvíme o všem,“ řekl na tiskové konferenci Trump novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Mluvíme o všem,“ řekl na tiskové konferenci Trump novinářům. | foto: Reuters

PRAHA Spojené státy již nemohou přijímat další ilegální migranty. Uvedl to podle agentury DPA americký prezident Donald Trump při návštěvě kalifornské hranice s Mexikem. „Už vás nemůžeme přijímat,“ prohlásil Trump na adresu migrantů. „Naše země je plná,“ dodal.

Prudký nárůst ilegálních přechodů z Mexika do USA podle Trumpa přetěžuje americké úřady. „Je to kolosální nárůst a zahlcuje to náš imigrační systém,“ prohlásil prezident. „Na naší jižní hranici je skutečně stav nouze,“ uvedl rovněž.

Trump letos v únoru dekretem vyhlásil na hranici s Mexikem stav nouze s cílem obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům, aby mohl na americko-mexickém pomezí postavit hraniční zeď. To je jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

Krátce před návštěvou hranice Trump pohrozil Mexiku hospodářskými sankcemi kvůli drogám, které se nelegálně dostávají z Mexika do USA. Svého jižního souseda také znovu varoval, že uzavře hranice a zavede 25procentní cla na dovoz aut z Mexika, pokud tamní vláda poleví v zastavování ilegální migrace.

ČTK