Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Násilí gangů i policie zasáhlo Hongkong. Opozice spekuluje o propojení vlády s triádami

Útok nastal po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok nastal po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie... | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Hongkong v neděli večer zasáhla vlna násilí. Nejprve v centru policie nasadila slzný plyn proti demonstrantům a následně obyvatele jedoucí z demonstrace napadli útočníci s pálkami. Opozice tak spekuluje, že se policie spolčila s místními gangy – triádami.

Právník Lam Cheuk-ting dorazil v neděli večer na zastávku metra. Od přátel ve čtvrti Yuen Long totiž dostal zprávu, že v místě dochází k násilnostem a chtěl pomoci. „Pak se objevili muži v bílých tričkách a obklíčili stanici,“ popsal krizový moment americký deník The Washington Post.

Na záběrech z telefonů desítek lidí je vidět muže vyzbrojené pálkami, obušky i dřevěnými tyčemi s čínskými vlajkami. Jejich cíl byl zjevný – zasáhnout co nejvíce lidí, kteří se vraceli z centra Hongkongu z protestu proti pročínské vládě. Kopali do nich a bili je. Lidé prosili o slitování, či se ranám snažili uniknout skryti za deštníky.

Násilníci za sebou nechali spoušť. Do nemocnice bylo odvezeno 45 zraněných, z toho jeden v kritickém stavu. Podle informací deníku The Guardian byla mezi zraněnými i těhotná žena, matka, která držela v náručí své dítě, a jedna novinářka. „Bylo tam tolik cestujících, tolik obyčejných lidí,“ uvedl pro Washington Post Lam, který byl hospitalizován se zlomenými prsty a zraněním na obličeji. Nepamatoval si, kolik mužů jej napadlo, křičeli prý však, že se lidé mají od čtvrti držet dál.

Dav maskovaných mužů vyzbrojených obušky vtrhl v neděli na vlakové nádraží v...

Násilnosti proti protestujícím přitom začaly již v centru města. Demonstrací se podle pořadatelů účastnily statisíce lidí. Večer ještě před útoky v Yuen Long se demonstranti dostali k budově zastoupení čínské vlády v Hongkongu, nasprejovali na ni několik protičínských nápisů a házeli na ni vejce. Na čínský národní znak pak protestující nanesli vrstvu černého inkoustu.

Protestující hodili vejce na znak Čínské lidové republiky.

Protestující hodili vejce na znak Čínské lidové republiky.

Sedmý týden poklidných protestů se ale demonstrace vyhrotily. Policie se snažila demonstranty rozprášit za pomoci slzného plynu, z davu se místy ozývala i střelba. Podle CNN policie používala gumové projektily. 

Policie a gangy

V pondělí, když se situace uklidnila, se začaly objevovat první kritické hlasy. Především k postupu policie. Zatímco u budov čínské vlády byly desítky strážníků, mimo centrum, kde došlo k napadení, nebyl téměř žádný. Podle informací Washington Post se navíc nikdo z napadených v Yuen Long nemohl na policii dovolat. Spojení se nepodařilo navázat ani samotným zaměstnancům zastávky metra, takže nešlo o chybu sítě.

Policie usměrňuje davy protestujících lidí na demonstraci v Hongkongu.
Policie versus demonstranti. Protesty v Honkongu trvají už sedm týdnů.

V médiích se navíc objevily spekulace, že útočníci z Yuen Long pocházejí z řad zločineckých gangů, takzvaných triád. Opozice tak již začala spekulovat, že policie a triády by mohly být propojeny.

„Věříme, že policie a triády se spojily, aby řídily město,“ uvedl pro CNN opoziční předák Zachery Wong Wai-yin. Podle něj byly na místě útoku jen dva policisté, kteří čekali na posily a nezasáhli. „Prosili jsme je, ale neudělali nic. Nikdo nebyl zatčen,“ řekl deníku Washington Post Lam Cheuk-ting. „Co nám tím chce asi vláda říct?“

Vyhrocení protestů

Protesty původně před několika týdny vypukly kvůli kontroverznímu zákonu o vydávání občanů Hongkongu do pevninské Číny. Ten po masových protestech vláda nakonec stáhla, ale nevyloučila, že ho někdy vrátí. A obava z návratu návrhu zákona hnala občany Hongkongu do ulic i v následujících týdnech.

Nakonec se z poklidných demonstrací stalo hnutí za větší autonomii pro Hongkong, kompletní stažení zákona a rezignaci správkyně města Carrie Lamové, která se do pozice dostala díky podpoře čínské vlády. Demonstranti zároveň požadují vytvoření nezávislé komise, která by vyšetřila policejní násilí při dřívějších protestech.

Lamová na pondělní tiskové konferenci odsoudila násilí a uvedla, že incidenty budou prověřeny. „Hongkong je velice bezpečné město. Udržíme zde vládu zákona a pořádek. Víme, že občané mají mnoho obav a stížností na současný stav společnosti, ale já se na kořeny těchto problémů podívám,“ uvedla správkyně města.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!