15. července 2009 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Násilí na Kavkaze: další ochránkyně lidských práv byla zastřelena

Zavražděná ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavražděná ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová | foto: AFP

NAZRAŇ Prominentní čečenská ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová byla dnes nalezena v Ingušsku mrtvá. Tělo nesoucí stopy násilí bylo objeveno několik hodin poté, co byla v Čečensku unesena, informovaly dnes s odvoláním na ingušské ministerstvo vnitra ruské tiskové agentury.

Podle prvních informací byla Estěmirovová z hnutí Memorial zastřelena dvěma ranami do hlavy. Mrtvola byla nalezena nedaleko ingušské metropole Nazraně.

Ingušsko sousedí na západě se separatistickým Čečenskem.

Předseda skupiny ochránců lidských práv Memorial Oleg Orlov podle agentura AP o něco dříve informoval, že čtveřice mužů přinutila Estěmirovovou nasednout v čečenském hlavním městě Grozném do auta. Očití svědci ji podle něj slyšeli při únosu křičet.

Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v Čečensku od počátku druhé rusko-čečenské války v roce 1999.

Spolupracovala také s investigativní novinářkou Annou Politkovskou, další kritičkou války Ruska proti separatistům na Kavkaze. Ta byla zastřelena ve svém domě v Moskvě v roce 2006. Její vražda nebyla dosud objasněna.

Dalším spolupracovníkem Estěmirovové byl Stanislav Markelov, prominentní právník a odpůrce porušování lidských práv v Čečensku. Také on byl zastřelen, útočníci si na něj v lednu počíhali na moskevské ulici.

Na severním Kavkaze se znovu roztáčí spirála násilí, postiženo je v posledních měsících zejména Ingušsko, napsala agentura AP.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?