Prvního dubna vydaly noviny Novaja Gazeta informaci o detenčních centrech v Čečensku, kam bylo zavřeno okolo stovky gayů. Centra se měla podle dostupných zdrojů vyskytovat nedaleko Grozného u města Argun. Ruská organizace na podporu LGBT komunity (Russian LGBT Network) vytvořila horkou linku, na kterou jim od té doby zavolalo a vypovědělo svá svědectví okolo 40 mužů.
Světlana Zacharovová, vedoucí komunikace z výše zmíněné ruské organizace, řekla: „Náš tým se snaží udělat všechno možné i nemožné, abychom dostali co nejvíce lidí do bezpečí.“ V prohlášení rovněž vyzvala ruské vládní představitele, aby zasáhli, zastavili zabíjení a zahájili řádné vyšetřování. „Tady neexistuje žádná výmluva, proč být zticha, když jsme svědky unášení, mučení a zabíjení,“ doplnil její prohlášení web Crime Russia.
Organizace All OutOrganizace byla založena v roce 2010. A podle jejich vyjádření se jedná o „globální hnutí“, které se snaží vybudovat svět, kde „žádná osoba nebude muset obětovat rodinu nebo svobodu, bezpečí či důstojnost z důvodu, kým jsou nebo koho milují.“ |
Ruská organizace na podporu LGBT komunity se proto spojila s mezinárodní neziskovou organizací All Out. Společně zahájily kampaň pro veřejnou sbírku na pomoc obětem „kompletního očištění“, jak na svých stránkách vysvětlují účel kampaně. Cílem sbírky je sehnat nezbytné prostředky a zajistit homosexuálním mužům evakuaci z čečenského regionu.
Finanční podpora a peticeFinanční podporu lze poskytnou skrze webové stránky organizace. Darovat je možné od deseti do pasedáti dolarů. Server Crime Russia rovněž hovoří o tom, že organizace All Out sepsala petici prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterou podepsalo 75 tisíc členů LGBT komunity z celého světa. Petice bude podle tohoto zdroje odeslána prezidentovi až po dosažení 80 tisíc hlasů. |
„Uplynulé události v Čečensku jsou pobuřující. Naší prioritou je dostat co nejvíce lidí do bezpečí, než bude příliš pozdě,“ řekl podle serveru Crime Russia ředitel organizace All Out Matt Beard.
Redaktoři se obávají o život
Opoziční list Novaja Gazeta v pátek zveřejnil varování, že se kvůli výhružkám po článku o pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků.
Ty totiž Adam Šachidov, poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova, na veřejném shromáždění asi 15 tisíc duchovních v Grozném označil v přímém televizním přenosu za „nepřátele naší víry a naší vlasti“. Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů.
Novaja Gazeta současně vyzvala ruské úřady, aby konečně zahájily vyšetřování ohledně pronásledování homosexuálů v Čečensku.
Londýňané v ulicích
Stovky Londýňanů se ve středu sešly před budovou ruské ambasády na protest za držení a mučení mužů „v táborech“, informovala agentura Reuters. Noviny Novaja Gazeta hovořily o třech úmrtích, které se udály v tajných vězeních, které v novinách redaktoři označili za „koncentrační tábory“. Zatím nepotvrzené zdroje ale hovoří až o dvacítce mrtvých.
Londýňané zpívali a volali „zavřete tábory!“. Někteří podle agentury Reuters skandovali i heslo „práva homosexuála jsou práva člověka“. Poté mnozí z nich položili růžové květiny před ambasádu.
Signs and flowers outside Russian Embassy in London. Stop the torture of #LGBT people in #Chechnya!@SadiqKhan https://t.co/5yNy7Lwr6Y pic.twitter.com/FBvmdiAO2v
— Stefan Ferreira (@stefanf28) 12. dubna 2017
„Pakliže jsou jinde na světě lidé, kteří nemají stejná práva jako my, musíme se za jejich práva postavit my,“ řekl organizátor protestu Steve Taylor. Ten již několikrát organizoval kampaně na podporu LGBT komunity.
USA požaduje vyšetřování, Rusko lži odmítá
Mluvčí ministerstva vnitra čečenského regionu řekl ruským novinám RBC, že se jednalo o „aprílový vtip“, napsal deník The Guardian.
Alvi Karimov, mluvčí čečenského lídra Ramzana Kadyrova, okomentoval novinový článek jako „snůšku lží a dezinformací“. Svůj odmítavý postoj podpořil tvrzením, že v Čečensku žádní gayové nejsou. „Nikdo nemůže zadržet nebo obtěžovat někoho, kdo se v republice vůbec nevyskytuje,“ citovala Karimova tisková agentura Interfax. „Pokud tito lidé v Čečensku existují, bezpečnostní složky by se o ně nemusely starat, protože jejich vlastní příbuzní by je poslali na místo, odkud by se nikdy nevrátili,“ dodal.
Spojené státy americké rovněž publikovaly prohlášení ohledně zpráv k detencím a mrtvým v Čečensku. „S rostoucími obavami sledujeme situaci v Čečenské republice, odkud přišlo několik věrohodných zpráv vypovídajících o detenci stovky mužů na základě jejich sexuální orientace.“
Zpráva obsahovala informace o mučení, které „v několika případech vedlo ke smrti“. V závěru zprávy Marc. C. Toner, mluvčí ministerstva zahraničních věcí, v tiskové zprávě publikované ke dni 7. dubna 2017 napsal, že Spojené státy americké urgují autority Ruské federace, aby proti takovému zacházení a praktikám zasáhly. Měly by „podniknout kroky k zajištění propuštění každého, kdo byl neprávem zadržen a provést nezávislé a důvěryhodné vyšetřování, na jehož konci by mělo dojít k zadržení odpovědného pachatele.“
Problémy v ČečenskuČečensko je součástí Ruské federace. Nachází se v oblasti Severního Kavkazu a na jihu sousedí s Gruzií. Čečenská vláda již v minulosti byla několikrát kritizována mezinárodními organizacemi, které se zaměřovaly na ochranu lidských práv. Ty Čečensko obviňovaly z mučení, exekucí separatistů, aktivistů a utlačování žen, napsal server americké televize NBC News. Pro agenturu Reuters situaci okomentovala i ředitelka kampaní v Rusku pro Amnesty International Anna Kireyová. „Je neuvěřitelně těžké zůstat v Rusku v bezpečí, když jste homosexuál,“ řekla. |