Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Násilnosti v americkém Kapitolu mají pátou oběť. Zemřel policista, který chránil areál

Trumpovi příznivci před Kapitolem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpovi příznivci před Kapitolem. | foto: Reuters

Washington Policie washingtonského Kapitolu oznámila, že středeční nepokoje mají pátou oběť. Zraněním způsobeným během vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu podlehl policista z jednotky chránící kongresový areál. Kolem úmrtí předtím panovaly nejasnosti, policie totiž nejprve zprávu o smrti policisty, kterou s odvoláním na své zdroje přinesla některá renomovaná americká média, popřela.

Bílý dům vydal prohlášení, v němž vyjádřil zármutek nad úmrtím „amerického hrdiny“. Rodině kondoloval také nově zvolený prezident Joe Biden.

Policie Kapitolu potvrdila, že Brian Sicknick, který pro ni pracoval od roku 2008, ve čtvrtek večer zemřel po převozu do nemocnice. Prohlášení uvádí, že jeho smrt bude ve spolupráci s dalšími orgány vyšetřovat oddělení vražd metropolitní policie ve Washingtonu. Ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen později oznámil, že do rozplétání okolností policistovy smrti se zapojí také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

„Strážník Sicknick zasahoval při středečních nepokojích... a byl zraněn při fyzické konfrontaci s protestujícími,“ uvedla policie. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na dva nejmenované zdroje z bezpečnostních složek napsal, že strážník utržil během zásahu v Kapitolu ránu hasicím přístrojem.

Podporovatelé Donalda Trumpa šplhají na budovu Kapitolu. Nesouhlasí s výsledkem...
Střety demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa s policií ve Washingtonu DC...

„Vrátil se do kanceláře své divize a zkolaboval. Byl transportován do místní nemocnice, kde zraněním podlehl,“ uvádí oficiální komuniké.

Nepokoje v Kapitolu ve středu odpoledne vypukly poté, co se prezident Donald Trump opět neprávem prohlásil vítězem voleb a vyzval své příznivce k pochodu na sídlo Kongresu, kde začínal proces oficiálního potvrzení výsledku listopadového hlasování. Stovky násilných demonstrantů následně obsadily velkou část Kapitolu, policie přitom smrtelně postřelila jednu z podporovatelek šéfa Bílého domu. Další tři lidé zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám.

Podle končícího velitele policejního sboru chránícího Kapitol Stevena Sunda bylo zraněno více než 50 členů policejní ochrany Kongresu a metropolitní policie, přičemž několik z nich skončilo v nemocnici s „vážnými poraněními“.

Zranění jsou i mezi Trumpovými podporovateli, kteří násilnosti rozpoutali. Podle záchranné služby převezly sanitky do nemocnic lidi například kvůli zlomeninám, které utrpěli při šplhání po západní fasádě Kapitolu. Zdravotníci řešili i srdeční zástavy.

Washingtonská policie po násilnostech zatkla několik desítek lidí. Podle prokurátora federálního distriktu metropole Washingtonu Michaela Sherwina by mohli zadržení čelit obžalobě z podněcování ke vzpouře či výtržnictví. Prezident Trump, který během nepokojů vyjadřoval demonstrantům sympatie, v noci na dnešek jejich počínání odsoudil.

„Prezident a celá administrativa se v modlitbách obrací k rodině příslušníka policie Kapitolu Briana Sicknicka s tím, jak všichni truchlíme nad ztrátou tohoto amerického hrdiny,“ uvedl následně ve vyjádření Bílý dům. Biden, který má 20. ledna vystřídat Trumpa v prezidentském úřadu, podtrhl potřebu viníky potrestat. „Lidé, kteří za to nesou zodpovědnost, by se měli ze svých činů zpovídat, a také se z nich zpovídat budou,“ uvedl demokrat.

Státní vlajky na budově sídla Kongresu budou na příkaz předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové vlát na půl žerdi. „Lidé, kteří stojí za smrtí policisty Sicknicka, musí být předvedení před spravedlnost,“ prohlásila nejvýše postavená demokratka v Kongresu. Útok Trumpových podporovatelů na Kapitol považuje za „hlubokou tragédii a skvrnu na historii naší země“.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...