130 let

Demonstrace v centru ukrajinské metropole. | foto: Reuters

Rozhovor

'Demonstranti jsou v patové situaci. Násilný zásah visí ve vzduchu'

Svět
  •   17:30
KYJEV/PRAHA - Kyjevské náměstí Nezávislosti je zaplněné protivládními demonstranty, kteří jsou pod bedlivým dohledem policie. Zatím panuje klid, násilný zásah proti demonstrujícím však nelze vyloučit, tím spíš, že plánovaná jednání u kulatého stolu usmíří opozici s vládou jen stěží, konstatuje z Kyjeva v rozhovoru pro Lidovky.cz Václav Rambousek, bývalý diplomat a ekonomický rada velvyslanectví ČR na Ukrajině.

Lidovky.cz: Po nočním zásahu policie se demonstranti houfují na náměstí Nezávislosti. Jaká tam panuje atmosféra?
Policie v noci zasáhla proti demonstrantům ve vládní čtvrti, odstranila barikády, jež tam protestující v uplynulých dnech vystavěli, aby blokovali vchody do budov vládních úřadů. Na Majdanu, tedy na náměstí Nezávislosti, jsou tisíce demonstrantů a s blížícím se večerem jich přibývá, což je logické, souvisí to s koncem pracovní doby. Navzdory nepřízni počasí - pondělní vánice už skončila, ale Kyjev stále svírá silný mráz - jsou demonstranti odhodlaní vydržet. Náměstí střeží policisté; nevím, kolik jich přesně je, ale odhaduji, že jejich počet odpovídá desítkám autobusů. Navíc stále přijíždějí další. Policie tvrdí, že se jedná jen o střídání, nikoli o doplňování stavů, ale demonstranti tomu moc nevěří.

Nastoupená pořádková policie v ulicích Kyjeva

Lidovky.cz: Zaznamenal jste nějaké střety mezi policisty a stoupenci opozice?
S ničím takovým jsem se tam nesetkal. Situace je poměrně klidná, na náměstí hraje hudba, rozdává se jídlo, horký čaj... Demonstranti jsou sice odhodlaní, ale nikoli agresivní. Stranou se drží i policie, tvrdí, že není na místě proto, aby někoho rozháněla, ale pouze kvůli udržení veřejného pořádku. Tak aspoň zní oficiální stanovisko.

Demonstranti obsadili budovu kyjevského magistrátu

Lidovky.cz: A realita? Jak pravděpodobný je podle vás další násilný zásah proti demonstrantům? Případně co ho může vyvolat?
Zásah se vůbec nedá vyloučit. Spouštěčem mohou být jak provokace, tak situace v budově kyjevského magistrátu, který je dalším krizovým místem. Demonstranti jej obsadili již před více než týdnem a brání jeho provozu, ačkoli tvrdí, že okupují pouze přízemí a první patro, nikoli kanceláře nahoře. Před pěti dny jim soud přikázal budovu magistrátu opustit, ale oni soudní nařízení neuposlechli a zůstávají. Může tedy dojít k vyklizovacímu zákroku.

Lidovky.cz: V ulicích Kyjeva však demonstrují i přívrženci prezidenta Janukovyče. V jakém množství?
Ano, jedná se o příznivce vládnoucí Strany regionů a jsou jich asi dva tisíce. Neshromažďují se přímo v centru, ale v blízkosti budovy parlamentu a úřadu prezidenta, čili spíše "u svých". S největší pravděpodobností se jedná o zaplacené "příznivce", objevily se zprávy, že je Janukovyč nechává svážet z východu země. Nejsou mezi nimi žádní studenti, ženy nebo starší lidé - jsou to mladí muži kolem pětadvaceti, navzdory mrazu oblečení do sportovních bot, černých bund a čepic, část z nich údajně tvoří bývalí kriminálníci. Jsou možná mladí, ale dostatečně nebezpeční. Přes den blokovali sídlo Evropské komise - v těch sportovních botách řádně vymrzli, a tak začali skandovat, že chtějí čaj. Nedostali nic. To kontrastuje se situací na Majdanu - tam zásobování funguje z toho jednoduchého důvodu, že to demonstrující a Kyjevané to dělají spontánně a zadarmo.

VŠE O AKTUÁLNÍ SITUACI NA UKRAJINĚ:

Opoziční demonstranti na barikádách

Lidovky.cz: Z ulic města do budov úřadů -  co dnešní schůzka prezidenta Janukovyče s jeho třemi předchůdci a nastíněná jednání u kulatého stolu? Mohou nabídnout řešení?
Co se těch zmiňovaných exprezidentů (Leonid Kučma, Leonid Kravčuk a Viktor Juščenko, pozn. red.) týče, ani jeden z nich nemá žádnou politickou moc, žádný vliv, takže to setkání je spíše taková Janukovyčova finta, aby ukázal, že vyvíjí nějakou snahu. Souběžně v informačním centru nedaleko náměstí Nezávislosti jedná opozice s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou, očekávána je rovněž šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Ta jednání u kulatého stolu jsou plánována na zítřejší dopoledne, přesně na jedenáctou kyjevského času, neumím si však představit, že vyřeší cokoli podstatného. Může být např. uzavřena dohoda, že se nebude blokovat to či tamto a na oplátku budou propuštěni někteří zadržovaní demonstranti, ale o zbytku pochybuji. Rozpory obou znesvářených stran jsou totiž nesmiřitelné, společnou řeč najdou jen stěží.

Debata ukrajinské opozice v parlamentu. V brýlích Arsenij Jaceňuk

Lidovky.cz: Opozice se nevzdává, má však šanci uspět?
Opozice, jak známo, vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, ačkoli si sama mohla spočítat, že nedisponuje potřebným počtem hlasů, a dle očekávání vyšla její snaha nazmar. Nová jednání o odstoupení vlády mohou následovat až v únoru. Jako další možnost se opozici nabízí generální stávka, nicméně ve skutečnosti nemá sílu ani na ni – západ Ukrajiny by se k ní pravděpodobně přidal, o východu země lze oprávněně pochybovat. Otázkou je, jak se bude chovat druhá strana, tedy Janukovyčova vláda. Demonstranti se nechtějí vzdát, jsou připraveni protestovat dál, jenže čelí patové situaci.

Lidovky.cz: Jak dlouho však mohou vydržet? Nemohou přece demonstrovat do nekonečna, dříve či později se musí stát něco, co tu patovou situaci zvrátí...
Impulsem by mohl být další násilný zákrok proti demonstrantům. Ale pokud vláda nezasáhne silou, tak demonstrace, aspoň podle mého názoru, dříve či později poleví. Kromě oné již zmíněné generální stávky se totiž opozici žádné řešení, respektive demokratické řešení, nenabízí.

Autor: Magdalena Slezáková
  • Vybrali jsme pro Vás