29. října 2013 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Následky bouře v severní Evropě: 16 mrtvých a dopravní kolaps

Zborcená střecha v severoněmeckém městě Flensburg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zborcená střecha v severoněmeckém městě Flensburg | foto: ČTK

BERLÍN Mohutné bouře, které se v posledních 48 hodinách přehnaly přes sever Německa, měly i v úterý dopady na železniční dopravu. Ta zůstává omezena také v Dánsku. V severním Německu dnes kromě toho zůstalo uzavřeno mnoho škol, informovala agentura DPA. V Pobaltí jsou statisíce lidí bez elektrického proudu. Celkově si bouře na severu Evropy vyžádaly 16 mrtvých.

V Německu bouře od neděle zabily nejméně sedm lidí, a celkově je na severu Evropy mrtvých 16, z toho čtyři v Británii, po dvou v Dánsku a Belgii a po jednom v Nizozemsku a Francii. Příčinou byl často vyvrácený strom.

VÍCE ZDE:

Dopravní kolaps

Cestující na železnici na severu Německa musí kvůli orkánu Christian i den poté počítat s rušením mnoha spojů a se zpožděními. Uzavřena zůstává například trať mezi Hamburkem a Kielem. Mnoho vlaků nevyjelo například ani mezi Kielem a Flensburgem a Neumünsterem a Flensburgem. Deutsche Bahn oznámila, že nasadí náhradní autobusy. V Hamburku nevyjelo také několik vlaků městské dráhy.

Pro státního provozovatele německé železnice, společnost Deutsche Bahn, by orkán mohl znamenat velké dodatečné náklady i kvůli kompenzacím, které cestujícím musí vyplácet za zpoždění.

V Dolním Sasku, Brémách a Severním Porýní-Vestfálsku zůstává regionální železniční doprava ještě značně omezená. I tam nadále zůstávají některé tratě neprůjezdné. V některých případech není možné nasadit ani náhradní autobusovou dopravu, protože sjízdné nebyly ani silnice. Stromy totiž ležely také přes cesty a poničily mnoho automobilů.

Ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko navíc zůstalo uzavřených mnoho škol. Vyučování odpadlo například na všech státních školách ve Flensburgu, včetně tamní univerzity.

Jenom ve Šlesvicku-Holštýnsku museli policie a hasiči vyjíždět k téměř 3600 událostem.

Celkově se ale situace v oblasti už uklidnila, konstatovala DPA. Železniční doprava nadále zůstává ochromena v částech Dánska, kde si orkán navíc vyžádal dva životy a 70 zraněných.

Bez proudu

Kvůli stromům vyvráceným na koleje a poškozeným trolejím byly omezeny regionální i dálkové spoje. Nejdůležitější železniční koridory se však uvolnily už v pondělí večer, což platí také o Öresundském mostu mezi Dánskem a Švédskem. Ve Švédsku se ocitlo kolem 60 000 domácností bez elektřiny.

Bez elektřiny jsou podle DPA také statisíce lidí v pobaltských státech. Jenom v Lotyšsku se podle místního národního distributora elektřiny muselo bez proudu obejít kolem 100 000 domácností. Nejhůře postižená jsou města Ventspils, Kuldiga a Talsi, uvedl deník Diena na svém webu. Z lotyšské metropole Rigy v úterý ráno neodletěly spoje do Kodaně.

V Estonsku je kvůli poškozeným rozvodům bez proudu až 60 000 domácností, informoval místní rozhlas. Nejrozsáhlejší škody byly zaznamenány v pobřežních oblastech kolem města Pärnu.

Bouře dosáhla až na Rusko

Bouře postihla i tři oblasti na severozápadě Ruska, kde podle serveru newsru.com zůstaly bez elektřiny stovky obcí s 22.000 obyvateli. Petrohradu se však díky uzavření hrází podařilo vyvarovat 310. povodni v historii města, i když hladina řeky Něvy stoupla téměř o půldruhého metru. Živel částečně narušil štafetu s olympijským ohněm v ruské enklávě u Kaliningradu na západě země; loď s pochodní nemohla vyplout z přístavu Baltijsk. Před zimní olympiádou v Soči nyní oheň putuje po Rusku.

Ničivá bouře zasáhla v pondělí nejdřív Británii, severní Francii, Nizozemsko a Belgii. Také v těchto zemích byly zrušeny četné vlakové spoje a mnoho domácností se ocitlo bez proudu.

Lidovky.cz, ČTK