Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Našli jsme kus pláště Jana Husa, hlásí Němci

Svět

  16:21
KARLSRUHE - Ve francouzském Colmaru byla zřejmě nalezena část pláště českého kazatele a církevního reformátora Jana Husa. Němečtí vědci ji našli náhodou při přípravě výstavy ke Kostnickému koncilu.

Kus pláště, který měl nosit Jan Hus foto: ČTK

Relikvii dnes představilo Bádenské zemské muzeum v Karlsruhe, které připravuje expozici s názvem Velká zemská výstava ke Kostnickému koncilu (1414-1418) - světová událost středověku. Vědci pracující pro muzeum v Karlsruhe našli kus Husova oděvu v depozitáři muzea Musée d'Unterlinden v Colmaru.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud neznámý kus textilie podle přiloženého popisu pochází z Husova pláště. Vědci prokázali, že byl vyroben v odpovídající době. Látku pokládají za relikvii, která svědčí o raném uctívání reformátora, jenž byl kvůli svým názorům prohlášen za kacíře a v Kostnici na jihu dnešního Německa 6. července roku 1415 upálen.

Němci tvrdí, že našli kus Husova pláště.

Kazatel měl v Kostnici své učení odsuzující mimo jiné okázalé bohatství tehdejší oficiální církve veřejně obhájit. Byl tam ale zatčen a upálen.

Papež Jan Pavel II. na návštěvě České republiky v roce 1995 požádal Čechy o odpuštění této historické viny katolické církve.

Církev vyhlásila Husovské trienium

Církev československá husitská (CČSH) na bohoslužbě k výročí upálení Jana Husa v pražské Betlémské kapli vyhlásila na léta 2012 až 2015 Husovské trienium. Bude to tříleté období přípravy na jubilejní rok 2015, kdy uplyne 600 let od Husovy smrti. Trieniem chce církev zvýraznit význam Husa v rámci Česka i v mezinárodním kontextu. Na mši to řekl patriarcha CČSH Tomáš Butta. Na trieniu budou spolupracovat i další církve a organizace.

Dnes také podepsaly memorandum CČSH a město Kostnice, kde byl Hus upálen. Memorandum o porozumění obsahuje rámcové body spolupráce v souvislosti s Husovým výročím v roce 2015. "Jsme rádi, že došlo k podepsání memoranda o porozumění s městem Kostnicí. Mottem, které nás bude provázet, bude Husův výrok z jeho listu: Prosím, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli," uvedl Butta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!