Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

National Geographic změní atlasy. Vodní plochu kolem Antarktidy oficiálně označí jako pátý oceán

Jeden z ledovců v Jižním oceánu u Antarktidy. foto: Wikimedia: Liam Quinn

Americká kartografická společnost National Geographic změní atlasy světa, na kterých nově přibude pátý oceán. Moře kolem Antarktidy nyní ponese pojmenování Jižní oceán. Vědci sice jeho existenci kvitují už delší dobu, doposud ale neexistovala mezinárodní dohoda, jež by antarktickou vodní plochu oficiálně uznala. To se však teď mění.
  13:45

Existenci Jižního oceánu potvrdila už v roce 1937 Mezinárodní hydrografická organizace (IHO), v roce 1953 však toto označení zrušila a doposud jej neobnovila. Časopis National Geographic jeho oficiální uznání oznámil ve světový Den oceánů. 

Vody kolem Antarktidy byly až do nynějška na mapách označovány jen jako výběžky Atlantského, Indického a Tichého oceánu.

„Jižní oceán vědci již dlouho uznávali, ale protože nikdy neexistovala mezinárodní dohoda, nikdy jsme ho neuznali oficiálně,“ řekl geograf National Geographic Society Alex Tait pro USA Today. Přiznal, že změna je důležitá především kvůli ochranářským snahám antarktických vod a probíhá v souladu s iniciativou Společnosti za zachování světových oceánů.

Antarktida s vyznačením Jižního oceánu.
Mapa jižní části zeměkoule, kde jsou vyznačeny hranice všech pěti světových...

Jižní oceán, který se rozprostírá v prstenci od pobřeží Antarktidy k šedesáti stupňům jižní šířky, totiž zahrnuje jedinečné a křehké mořské ekosystémy, jež jsou domovem pro velryby, tučňáky či tuleně a další mořské živočichy. V posledních desetiletích na tuto oblast ale měl velký dopad rybolov. Právě oficiální uznání vod jako oceánu by s tímto problémem mělo alespoň částečně pomoci. 

Co však vědce momentálně znepokojuje, je změna klimatu, která Jižní oceán mění. V únoru se odtrhl od Antarktidy ledovec o velikosti větší než New York. Minulý měsíc se stalo něco podobného. Ledovec, jenž se odtrhl tentokrát, měl třikrát větší rozlohu než Los Angeles. Badatelé zjistili, že voda Jižního oceánu, která se pohybuje přes antarktický cirkumpolární proud (ACC), se otepluje. Některé z nejrychlejších tání ledových příkrovů proběhly tam, kde je ACC nejblíž k zemi.

Rybáři na Nilu loví i plastové lahve a vyplácí se jim to. Je to šance, jak řeku vyčistit

I přes tyto ukazatele pomáhá v celkovém měřítku antarktický cirkumpolární proud udržovat Antarktidu chladnou a zachovávat místní ekosystémy mění. V únoru se odtrhl od Antarktidy ledovec o velikosti větší než New York. Minulý měsíc proběhlo něco podobného. Ledovec, jenž se odtrhl tentokrát, měl třikrát větší rozlohu než Los Angeles. Badatelé zjistili, že voda Jižního oceánu, která se pohybuje přes antarktický cirkumpolární proud (ACC), se otepluje. Některé z nejrychlejších tání ledových příkrovů proběhly tam, kde je ACC nejblíž k zemi.

„Oficiální označení jako oceánu je pro vodní plochu kolem Antarktidy skvělá příležitost, jak zviditelnit tento životně důležitý region a zvýšit povědomí o hrozbách, které jej ovlivňují, a o jejich řešeních,“ uvedl badatel National Geographic Enric Sala pro Washington Post.