Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NATO Američany za radar nekritizovalo

Svět

  17:02
MOSKVA - Spojené státy na jednání Severoatlantické rady prezentovaly své plány protiraketové obrany. Žádná z členských zemí jejich představy nekritizovala, ale představitelé se shodli, že jednání o nich musí být zcela průhledné v rámci NATO i ve vztahu k Rusku.

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Mluvčí NATO James Appathurai uvedl, že členské státy jsou také zajedno, že musí být zachován princip stejné bezpečnosti pro celou alianci i z hlediska protiraketové obrany. V této souvislosti se shodly, že hrozba raketového útoku existuje, a zdůraznily, že americký štít a protiraketová obrana NATO by se měly navzájem doplňovat.

Aliance buduje štít, který má chránit lokálně její vojáky a základny. V roce 2010 by měla být funkční jeho část, která má poskytnout obranu proti raketám středního a dlouhého doletu a podle Appathuraie by tento systém mohl doplňovat americký štít tam, kam nedosáhne. Americká obrana by nepokryla jižní křídlo NATO, například Řecko, Itálii a Turecko. Americký systém by se ale nestal součástí aliančního, ale doplňoval by ho, řekl Appathurai.


Rusko na protiraketové obraně spolupracovat nebude
Moskva odmítla návrh Spojených států, spolupracovat s nimi na protiraketové obraně. Nabídku učinil v úterý v Moskvě vysoký americký diplomat John Rood. "Domníváme se, že protiraketový systém je, jemně řečeno, chiméra. Navíc na jakýkoliv takový systém lze najít mnohem lacinější protiopatření," vysvětlil své rozhodnutí místopředseda ruské vlády Sergej Ivanov.

Poslanec ČSSD: Radar nikoho neruší
Skupina českých senátorů si v minulých dnech prohlédla radar na Marshallových ostrovech. Poslanec ČSSD Miroslav Svoboda přiznal, že americký protiraketový radar neohrožuje své bezprostřední okolí, ani příliš nezasahuje do života místních obyvatel. I když je většinový názor ČSSD proti základně, Svoboda míní, že by rozmístění protiraketových základen v ČR a Polsku zásadně zlepší ochranu střední Evropy proti raketám s dlouhým doletem.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat