4. prosince 2018 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO chce po Rusku, aby prokázalo, že plní podmínky smlouvy o raketách

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: Reuters

Brusel Pro Severoatlantickou aliance je zásadní aby Rusko prokázalo, že zcela plní podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Novinářům to před úterním jednáním ministrů zahraničí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Aliance opakovaně poukazuje na to, že nový ruský raketový systém označovaný jako Novator 9M729 bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování.

Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří.

Posílení obranných schopností NATO

Stoltenberg v úterý také zopakoval, že Moskva by měla okamžitě propustit ukrajinské lodě a námořníky zadržované po incidentu v Kerčském průlivu. Aliance podle generálního tajemníka nadále plně podporuje ukrajinskou suverenitu a územní integritu a poskytuje i nadále Kyjevu silnou politickou podporu i praktickou pomoc s modernizací a posilováním ozbrojených sil.

Úterní ministerské jednání v bruselské alianční centrále ostatně začíná schůzkou s ministry zahraničí Ukrajiny a Gruzie.

Stoltenberg také připomněl, že odpovědí na ruskou agresi vůči Ukrajině bylo největší posílení obranných schopností NATO na východě Evropy od konce studené války.

ČTK