Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO chystá odpověď, pokud Rusko nezačne dodržovat dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: ČTK

BRUSEL Severoatlantická aliance chystá společnou reakci v případě, že Rusko nezačne dodržovat dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Prohlásil to v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před jednáním ministrů obrany aliance, které se bude kromě napjatých vztahů aliančních zemí s Ruskem věnovat i růstu obranných výdajů. Podle Stoltenberga státy NATO věnují pátý rok v řadě na obranu více peněz a ke slíbené hranici dvou procent HDP se jich tak letos dostane osm.

NATO bude podle Stolenberga ve vztazích s Ruskem nadále preferovat mírové řešení situace a nestojí o nové závody ve zbrojení. „Naše reakce bude obranná, vyvážená a koordinovaná,“ řekl novinářům v Bruselu šéf NATO, podle něhož bude aliance schopna přijmout některá opatření rychle, další budou vyžadovat čas. Konkrétní podobu jednotlivých kroků však odmítl komentovat. Podle jeho dubnového vyjádření ale NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety. Spekuluje se spíše o možném posílení současných raketových kapacit aliance na evropském kontinentu.

Amaricko-ruskou dohodu INF z roku 1987 vypověděly letos 1. února USA s odůvodněním, že Moskva dohodu nedodržuje, a stanovily půlroční lhůtu, která dává Rusku možnost porušování dohody napravit. Rusko ale odmítá, že by smlouvu porušovalo.

Rusko tak má čas do začátku srpna, aby se k dodržování dohody vrátilo. Podle Stoltenberga v to stále spojenecké země doufají, ačkoli se „čas rychle krátí“. Aliance podle něho již delší dobu odpovídá na ruskou hrozbu posilováním svých vojenských kapacit v Pobaltí a jihovýchodní Evropě.

Na středečním jednání ministrů obrany, jehož se zúčastní i nový americký ministr obrany Mark Esper, se bude podle šéfa NATO probírat i zvyšování spojeneckých nákladů na obranu, které je pro Washington zásadním tématem.

Stoltenberg ocenil, že podle aktuálních údajů již pátým rokem v řadě rostou celkové náklady, které alianční země vydávají na obranu. Letos má být v rámci evropských států a Kanady odhadovaný nárůst 3,9 procenta.

Dlouhodobý požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na sebe ostatní státy NATO vzaly část amerických výdajů a dostaly se ke slibovanému dvouprocentnímu podílu z HDP, letos splní nové země. Šéf NATO prezentoval statistiku, podle níž se letos přes dvě procenta dostane kromě USA dalších šest států. Nejrychlejší nárůst výdajů mají pobaltské státy či Rumunsko, které se přehouply přes (či v případě Litvy dostaly těsně pod) dvě procenta. Česko má podle dnes zveřejněné statistiky letošní podíl obranných výdajů 1,19 procenta HDP.

Mluvit se na ministerském jednání bude i o současném napětí ve vztazích mezi USA a Íránem. Esper by podle Stoltenberga měl spojence informovat o nejnovějším vývoji v souvislosti s novými americkými sankcemi, které Washington na Teherán uvalil po sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. NATO je podle svého šéfa situací okolo Íránu znepokojeno, společné kroky však alespoň prozatím nechystá.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...