Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

EU a NATO se nemohou chovat, jako kdyby byl mír, míní estonský prezident

Estonský prezident Alar Karis (11. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

Severoatlantická aliance a Evropská unie se nemohou dál chovat, jako kdyby byl mír, apeloval estonský prezident Alar Karis v komentáři sepsaném pro server Politico v předvečer druhého výročí rozpoutání války Ruska proti Ukrajině. Zdůraznil současně, že by stačilo, aby každá země EU přispěla Ukrajině pouhou čtvrtinou jednoho procenta svého HDP, a napadená země válku vyhraje.
  21:20

„Toto je rozhodující okamžik pro naši generaci. Pokud neprojevíme odhodlání, budeme pokládáni za slabé. A jak historie ukázala, slabost nevede k míru,“ varoval v komentáři estonský prezident, podle kterého „se Rusko zmocní všeho, co zůstalo nehlídané, a proto nesmíme nic nechat bez dozoru“.

A ruský prezident Vladimir Putin podle autora nechce jen dobýt Ukrajinu, ale testuje odhodlání demokratického světa, protože demokracie sama o sobě představuje pro ruský režim hrozbu.

„Rusko se zdá být obrovské, je to jaderná velmoc s téměř 145 miliony obyvatel. To nás však nesmí ochromit. V EU žije třikrát více lidí a náš celkový HDP je asi desetkrát vyšší než ruský,“ upozornil. „Když jsme jednotní, jsme neporazitelní,“ zdůraznil.

K vítězství demokracií i bez bitvy je ale podle estonského prezidenta nezbytné posílit spolupráci i upevnit NATO propojením plánů s konkrétními silami, schopnostmi a velitelskými strukturami, jakož i zvýšit obranné investice, zvýšit kapacity zbrojního průmyslu a posílit ozbrojené síly.

Estonský prezident podpořil myšlenku zřízení funkce komisaře pro obranu, revizi obranné strategie EU i přizpůsobení pravidel Evropské investiční banky, aby umožnily investice do vojenského sektoru. I kdyby se totiž v Rusku změnil režim, ruský postoj k Západu se nezmění.

Autoři: ,