Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pořád nám hrozí konflikt mezi Ruskem a NATO, varuje Stoltenberg

NATO v podpoře Ukrajiny nepoleví, prohlásil jeho generální tajemník Jens Stoltenberg. (25. listopadu 2022) foto: AP

Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO, který zasáhne celý kontinent. V rozhovoru poskytnutém pro norskou televizní stanici NRK to řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj však NATO denně usilovně pracuje na tom, aby se takovému vývoji vyhnulo.
  17:22

„Pokud se budou věci vyvíjet špatným směrem, pak to může být opravdu hrozivé. Je tu strašlivá válka na Ukrajině. Tato válka se může stát rozsáhlou válkou, z níž vznikne obrovský konflikt mezi NATO a Ruskem... Pracujeme každý den na tom, abychom se tomu vyhnuli,“ cituje z rozhovoru agentura AP.

Stoltenberg, bývalý norský premiér, v rozhovoru několikrát zmínil, že eskalace konfliktu do války mezi Aliancí a Ruskem je reálnou možností dalšího vývoje. Zároveň však zdůraznil, že zatím věří, že se takový scénář podaří odvrátit.

„Svět se v posledních desetiletích posunul dopředu. NATO je teď nejsilnější za posledních mnoho let. A v neposlední řadě je tu (ruský prezident Vladimir) Putin, který podcenil naši schopnost se bránit a chránit jeden druhého. Dokud to budeme dělat, jsme v bezpečí,“ uzavřel Stoltenberg.

Ruský diktátor už několikrát obvinil členské země NATO, že se staly aktivními účastníky války na Ukrajině tím, že Kyjevu dodávají zbraně, poskytují mu zpravodajské informace a cvičí ukrajinské vojáky. Naposledy to udělal v pátek v Biškeku, kde účastníky minských dohod označil za zrádce.

Podle Aliance je ovšem povinností podpořit zemi, která se brání poté, co ji bezdůvodně agresivně napadl její soused. Putin v pátek rovněž pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Už dříve tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout jaderný útok proti Rusku nedeklarovala.

Autoři: ,